"Diskimi Windowsa yükledim..."

Açıkça yazmak bir hata raporunun olmazsa olmazlarındandır. Eğer programcı ne demek istediğinizi anlayamıyorsa bu hiç bir şey dememenizle aynı anlama gelir.

Dünyanın her yanından hata raporları alıyorum. Bunların bir çoğu anadili İngilizce olmayan insanlardan geliyor ve bunlarında çoğu zayıf ingilizcelerinden dolayı özürlerle dolu oluyor. Genellikle bu özürleri içeren hata raporları çok açık ve yararlı oluyor. En anlaşılmaz hata raporları ana dili İngilizce olanlardan geliyor çünkü onlar açık ve kesin olmak için çaba sarfetmeseler bile anlaşılacaklarını düşünüyorlar.

  • Kesin olun. Eğer birşeyi iki farklı şekilde yapabiliyorsanız hangisini seçtiğinizi belirtin. "Yüklemeyi seçtim" iki anlama gelebilir: "Yükle tuşuna tıkladım" veya "Alt+Lye bastım". Hangisini yaptığınızı söyleyin. Bazen aradaki fark önemli olabilir.
  • Fazlasını verin. Yetersiz bilgi vermektense fazlasını verin. Eğer gereğinden fazlasını yazarsanız programcı bunların bir kısmını görmezden gelebilir ama eğer gerekenden azını söylerseniz size sorularla dönmek zorunda kalacaktır. Aldığım bir hata raporu tek bir cümleden oluşuyordu; her soru soruşumda yeni bir cümleyle karşılık alıyordum. Yeterince bilgi toplamam haftalarımı aldı çünkü her seferinde tek bir cümlelik bilgi dönüyordu.
  • Zamirleri dikkatli kullanın. Ne kastettiğiniz kesin değilse "o" veya "pencere" gibi kelimeleri kullanmayın. Şunu düşünün: "FooApp programını başlattım. Onu kapatmak istediğim ve o çöktü". Kullanıcının neyi kapatmaya çalıştığı açık değil. Sadece uyarı penceresi mi yoksa tüm FooApp programı mı kapatılmaya çalışılmış? Arada fark vardır. Bunun yerine şöyle yazmalısınız: "FooApp programını başlattım ve bir uyarı penceresi karşıma çıktı. Bu uyarıyı kapatmak istediğimde FooApp programı çöktü." Bu daha uzun ama aynı zamanda daha açıklayıcı ve yanlış anlaması daha zor bir tarzdır.
  • Ne yazdığınızı okuyun. Yazdığınız hata raporunu kendi kendinize okuyun ve açık olup olmadığını görün. Eğer hatanın tekrarlanması için adımlar yazmışsanız bir adımı kaçırmadığınızdan emin olmak için yazdığınız sırayla onları takip edin.