"Takyon Modülasyonunun Yanlışlıkla Polarize Edildiğini Düşünüyorum."

Sadece programcı olmayanlar kötü hata raporları göndermezler. Benim gördüğüm en kötü raporların bazıları programcılardan hatta iyi programcılardan gelmiştir.

Bir keresinde kendi yazdığı kodun hatalarını bulup onları düzeltmeye çalışan bir programcıyla çalışmıştım. Bir hata bulduğu ama çözemediği her defasında gelip benden yardım isterdi. "Problem ne?" diye sorduğumda neyin düzeltilmesi gerektiği hakkındaki fikrini söylerdi.

Bu onun düşüncesi haklı olduğunda işe yarardı. Bu durumlarda zaten işin yarısını yapmış geri kalanını bitirmek için yardım istiyor olduğundan çalışma verimli ve yararlı olurdu.

Ama genellikle yanılıyor olurdu. Böyle olduğunda bir süre programın bir kısmın neden hatalı veri ürettiğini bulmak için çalışır, daha sonra birden öyle olmadığını keşfeder ve gerçek problemimiz bir kenarda duruken biz yarım saat içinde harika bir kod parçası yazmış olurduk.

Eminim bunu bir hekime yapmıyordur: "Doktor, Hydroyoyodyne için bir reçeteye ihtiyacım var." İnsanlar bir hekime bunu söylemeyeceklerini bilirler: belirtileri tanımlar gerçek rahatsızlıklarınızı, ağrılarınızı, acılarınızı, vücudunuzdaki izleri veya ateşi anlatır ve doktorun teşhis koymasını ve bunun için ne yapılacağına karar vermesini beklersiniz. Aksi halde doktor sizi hastalık hastası veya kaçık olarak gördüğünden dışarı çıkartır ve bunda da oldukça haklı olur.

Programcılarda da durum aynıdır. Kendi tanılarımız bazen yardımcı olabilir ama belirtiler mutlaka anlatılmalıdır. Kendi tanılarımız belirtilere alternatif olabilecek şeyler değildir. Benzer şekilde problemi çözen bir yama göndermek yararlı bir katkıdır ama bir hata raporunun yerini tutmaz.

Bir programcı sizden ilave bilgiler istediğinde iletişimi kesmeyin! Bana hata raporu gönderen birinden çalışmayacağını bildiğim bir komutu denemesini istemiştim. Bu komutu denemesini istememin nedeni iki hata mesajından hangisini vereceğini öğrenmek istememdi. Hangi hata mesajının alındığını bilmem benim için önemli bir ipucu olacaktı. Ama hata raporunu gönderen gerçekten denemedi bile - bana sadece "Hayır, çalışmadı" yazan bir eposta gönderdi. Komutu gerçekten denemesi için ikna etmem biraz zaman aldı.

Kendi aklınızı kullanıp programcıya yardımcı olmanız iyi bir şeydir. Tahmininiz hatalı bile olsa programcı en azından onun hayatını kolaylaştırmaya çalıştığınız için minnettar olacaktır. Ama yine de belirtileri bildirin, bunu yapmazsanız hayatlarını çok fazla zorlaştırırsınız.