"Müdahale Etmeden Önce"

Bir hata ortaya çıktığında yapabileceğiniz bir çok şey vardır. Bunların bir çoğu hatayı daha da kötüleştirir.Bir okul arkadaşım tüm Word belgelerini yanlışlıkla sildikten sonra bir uzmana haber vermeden önce Word'ü yeniden kurmayı denemiş, hatta Defrag programını çalıştırmıştı. Yaptıkları dosyalarını kurtarmasın ayardım etmediği gibi diskini de talan ettiğinden dünyadaki hiç bir geri alma programının dosyalarını geri getirmesine de imkan bırakmamıştı. Eğer hiç bir şey yapmamış olsaydı bunun için bişr şansı olacaktı.

Bunun gibi kullanıcılar köşeye sıkışmış bir firavun faresi gibidirler: sırtları duvara dayalıdır ve kesinlikle öleceklerini görmektedirler, çılgınca saldırırlar çünkü herhangi bir şey yapmak hiç bir şey yapmamaktan daha iyidir. Bu bilgisayar hataları karşısında izlenmesi gereken biryöntem değildir.

Bir firavun faresi yerine bir antilop olun. Bir antilop beklenmedik ya da korkutucu birşeyle karşılaştığında donar kalır. Tamamen hareketsiz kalarak ilgiyi üzerine çekmemeye çalışır. Durup düşünerek kurtulmaya çalışması yapabileceği en iyi şeydir. (Eğer bir antilopun teknik servis hattı olsa bu aşamada onu arıyor olurdu.) Daha sonra, yapabileceği en güvenli şeyin ne olduğuna karar verrse onu yapar.

Bir şey ters gittiğinde hemen bir şey yapmayı durdurun. Hiç bir tuşa dokunmayın. Ekrana bakın ve sıra dışı herşeyi hatırlamak için not alın. Ardından ihtiyatlı birşekilde "Tamam" veya "İptal" tuşalarından güvenli görünenine basın. Böyle bir refleks geliştirmeye çalışın; bilgisayarınızda beklenmedik bir şey olursa donun.

Eğer programin hakkından gelmek için hatalı programı kapattıysanız ya da bilgisayarınızı yeniden başlattıysanız yapabileceğiniz en iyi şey hatanın yeniden oluşmasını sağlamaktır. Programcılar tekrarlayabildikleri hatalardan hoşlanırlar. Mutlu programcılar hataları daha hızlı ve verimli çözerler.