"Hatayı Nasıl Görebileceğimi Göster"

Çağımız internet çağı. Çağımız iletişim çağı. Bir tuşla yazılımımı Rusyaya gönderebildiğim ve aynı kolaylıkla yorumları alabildiğim bir çağda yaşıyoruz. Ama karşı taraf eğer programımla ilgili bir problem yaşıyorsa hata ile karşılaştığında onun yanında olamıyorum. "Hatayı göster" eğer yapabiliyorsanız iyidir ama genellikle yapamazsınız.

Yanınızda bulunamayacak birine hata raporu gönderiyorsanız amacınız hatanın nasıl tekrarlanabileceğini tarif etmek olmalıdır. Programcı yazılımın elindeki kopyasını çalıştırıp, sizinle aynı şeyleri yaparak, aynı şekilde hatayla karşılaşmalıdır. Bir kere kendi gözleriyle hatayı gördüğünde artık onunla ilgilenebilir.

Bunun için tam olarak neler yaptığınızı anlatın. Eğer program bir grafik programı ise hangi düğmelere hangi sırayla tıkladığınızı söyleyin. Eğer komut satırından çalıştırılan bir program ise tam olarak hangi komutu çalıştırdığınızı gösterin. Mümkün olan her yerde hangi komutları çalıştırdığınızı ve bilgisayarın hangi çıktıları verdiğini göstermek için oturumun kelimesi kelimesine dökümünü sunun.

Programcıya düşünebildiğiniz bütün girdileri verin. Eğer program girdileri bir dosyadan okuyorsa bu dosyanın da bir kopyasını göndermeniz gerekebilir. Eğer program ağdan başka bir bilgisayarla konuşuyorsa, bu bilgisayarın bir kopyasını gönderemeyeceğinizden, en azından nasıl bir bilgisayar olduğunu ve (eğer yapabilirseniz) üzerindeki yazılımları bildirmelisiniz.