"Hatayı Göster"

Bir programın hatasını bildirmenin en iyi yolu onu programcıya göstermektir. Programcıyı bilgisayarınızın önüne getirin, programı çalıştırın ve nerede hata olduğunu gösterin. Sizin bilgisayarınızı başlattığınızı, programı çalıştırdığınızı, programla nasıl etkileişim kurduğunuzu ve sizin girdilerinize nasıl cevap vermediğini görmelerini sağlayın.

Programcılar programlarını avuçlarının içi gibi bilirler. Hangi parçalara güvendiklerini, hangilerinde hatalar olabileceğini iyi bilirler. Neyi izlemeleri gerektiğini sezgileriyle bilirler. Yazılım açıkça hatalı bir şeyler yapana kadar onlar kendilerine bir ipucu verebilecek gizli bir hatayı farkedebilirler. Bilgisayarınızda deneme çalıştırması yapılırken her şeyi gözlemleyebilirler ve işlerine yarayacak btleri ayırt edebilirler.

Bu bile yeterli olmayabilir. Daha fazlabilgiye ihtiyaçları olduğuna karar verebilirler ve sizden aynı şeyleri tekrralamanızı isteyebilirler. Hatayı istedikleri kadar tekrarlayabilmeleri için sizden yöntem hakkında konuşmanızı isteyebilirler. İzlediğiniz adımların bazılarını değiştirerek denemeler yapabilirler; bu sayade hatanın sadece tek bir durumda mı yoksa birbirine yakın bir kaç durumda mı oluştuğunu anlayabilirler. Eğer şansınız yoksa bir kaç saat geliştirme araçlarıyla birlikte oturup gerçekten araştırma yapmaları gerekebilir. Ama en önemlisi hata oluşurken programcının onu bilgisayarda görmesidir. Bir kere hatayı oluşurken gördüklerinde genellikle onu düzeltmeye başlayabilirler.