"Şaka gibi, az önce olmuştu."

Bir programcıya "arada bir olan hata" diyin ve suratının aldığı şekli seyredin. Basit bir seri işlem sonucu hatayı oluşturabildiğiniz problemler kolay problemlerdir. Programcı yapması gerekenleri kapalı bir test ortamında tekrar ederek ne olduğunu bütün detaylarıyla görebilir. Problemlerin çoğunda bu yöntemi takip etmek mümkün değildir: haftada bir veya ayda bir hata veren programlar vardır ya da programcının önünde denediğinizde hiç hata vermeyen ama tek başınızayken her zaman hata verenler vardır.

Arada bir olan hataların önemli bir kısmı aslında arada bir olmaz. Çoğunda bir mantık vardır. Bazıları makinenin hafızası dolduğunda, bazıları başka bir program kritik bir dosyayı uygunsuz bir zamanda değiştirmek istediğinde hatta bazıları saatin ilk yarısında oluşur (bunlardan birini gerçekten gördüm).

Şayet siz hatayı tekrarlayabiliyorsanız ama programcı bunu yapamıyorsa sizin bilgisayarınızın programcınınkinden bir yönden farklı olma ihtimali yüksektir. Hata bundan kaynaklanıyor olabilir. Programlarından birinin sol köşesi bukleli görünüyordu, ama bu problem sadece 800x600 çözünürlükte meydana geliyordu, benim 1024x768 monitörümde problem yoktu.

Programcı problem hakkında bulabileceğiniz herşeyi bilmek isteyecektir. Örneğin başka bir bilgisayarda deneyin aynı şeyi. İki ya da üç kez deneyin, ne kadar sıklıkla oluştuğunu görün. Sadece ciddi işlerinizi yaparken hata oluşuyor ama başkasına göstermek istediğinizde oluşmuyorsa belkide uzun çalışma zamanları ya da büyük dosyalar hatanın kaynağı olabilir. Hata oluştuğunda neler yaptığınızı olabildiğince fazla ayrıntıyla hatırlamaya çalışın, eğer bir şablon varsa onu da belirtin. Sağlayabileceğiniz herşeyin yardımı olacaktır. Sadece olasılıktan ibaret bile olsa ("Emacs çalışırken daha fazla çökme oluyor sanki" gibi), hatanın kaynağı hakkında doğrudan bilgi vermese bile programcının hatayı tekrarlamasına yardımcı olabilir.

En önemlisi programcı gerçekten arada bir olan bir hatayla mı karşılaştığını yoksa bunun makineye özel bir hata mı olduğunu bilmek isteyecektir. Bilgisayarınız hakkında çokça bilgiye sahip olmak isteyeceklerdir, bu sayede kendi bilgisayarlarından ne kadar farklı olduğunu anlayabilirler. Bir çok detay programdan programa değişebilir ama her program için değişmeden bildirmeniz gereken şey sürüm numarasıdır; programın kendisinin sürüm numarası, işletim sisteminin sürüm numarası ve problemin bağlı olabileceği diğer programların sürüm numaraları.