Diğer OLSR uygulamaları

Başka OLSR uygulamaları da vardır, ama hiçbiri OLSRd kadar tanınmamıştır ve hiçbiri (QOLSR hariç?) tam RFC uyumlu değildir.

INRIA

INRIA, OLSR'nin ilk(?) uygulamalarından biridir http://hipercom.inria.fr/olsr/#code. Bayağı bir süredir web-siteleri güncellenmedi ve indirebileceğiniz OLSR kodu sadece draft-ietf-manet-olsr-03.txt (şimdi bir RFC) ile uyumlu. INRIA olsr'nin daha güncel sürümünün olabileceğini düşünüyorum; ama ben bulamadım. INRIA OLSR IPv6'yı desteklemiyor.

NROLSR

"ABD Donanma Araştırma Laboratuarı" da OLSR uygulamasına sahiptir. Uygulama C++'da yazılmıştır ve IPv6 desteği vardır. http://pf.itd.nrl.navy.mil/projects/olsr/

CRCOLSR

CRCOLSR Fransız INRIA kodunu temel alan bir uygulamadır. Kanada'daki "Communication Research Center" (CRC) tarafından destekleneceği düşünülmektedir. Ama bu satırlar yazılırken, 3 Nisan 2003'ten bu yana yeni bir sürüm çıkmamıştı. http://pf.itd.nrl.navy.mil/projects/olsr/

QOLSR

QOLSR telsiz gezici amaca yönelik ağlarda "Quality of Service" yönlendirme sağlamayı amaçlamaktadır. Bu kısımları yazdığım sırada QoS desteği yoktu; ve ipv4/ipv6 desteği derleme zamanında seçilebiliyordu. C++ ile yazılmıştır.