Giriş

Bu belge Linux için gezici IPv6 ayarlanması ve kullanılması ile ilgili yazılımları ve işlemleri anlatmaktadır. RFC3275: "Mobility Support in IPv6" gezici IPv6 için nedir ve neden sorularının yanıtlarını vermektedir:

Gezici IP Nedir?

 

Yer değiştirebilen her düğüm, internete bağlandığı noktaya bakılmaksızın kendi ev adresiyle tanımlanır. Bir gezici düğüm, evinden uzak olması durumunda, güncel konum bilgisini sağlayan konuma bağlı (care-of address) bir adres ile de ilişkilendirilir. Bir gezici düğümün ev adresine adreslenen IPv6 paketleri onun konuma bağlı adresine şeffaf olarak yönlendirilirler. Protokol IPv6 düğümlerinin gezici düğümlerin ev adresleri ile konuma bağlı adreslerinin bağlanma bilgisini saklayarak gezici düğüme gönderilecek paketlerin doğrudan düğümün konuma bağlı adresine gönderilmesine olanak sağlar.

 
--RFC3775, sayfa 1 

Neden Gezici IP?

 

IPv6'da gezicilik için özel destek olmadan (RFC2460) gezici bir düğüme yönlendirilmiş paketler gezici düğümün ev bağından uzak olması durumunda ulaşamayacaktır.

 
--RFC3775, sayfa 5 

Tüm ayrıntıları "Mobility Support in IPv6" belgesinde bulabilirsiniz.

Nasıl çalışır?

Gezici IP

Gezici IP

  1. Gezici Düğüm (MN) başka bir ağa hareket eder ve yeni konuma bağlı adresini alır.

  2. MN kendi Ev Yetkilisi (HA) ile bir bağlama güncellemesi (binding update) yapar (yeni konuma bağlı adresi HA'ya kayıt ettirilir). HA MN'ye bir bağlama bilgilendirmesi gönderir.

  3. İletişime geçmek isteyen düğüm (CN) MN ile bağlantı kurmak ister. HA, MN'ye giden paketlerin yönünü değiştirir.

  4. HA MN'nin konuma bağlı adresini kullanılarak CN'den MN'ye giden tüm paketleri tüneller.

  5. MN CN'ye yanıt verirken konuma bağlı adresini kullanarak CN ile doğrudan iletişim kurabileceği gibi tüm paketlerini HA üzerinden tünelleyebilir de.

Yukarıdaki "Gezici IP" şekli anlatılanları özetlemektedir.