Giriş

Jabber her ne kadar birincil kullanım alanı anında mesajlaşma sistemleri olsa da; istemci-istemci, istemci-sunucu ve sunucu-sunucu arasında iletişim için bir XML protokolü sağlamasıyla ön plana çıkan bir protokoldür. Jabber'ın öne çıkan bazı özellikleri:

  • Açık: Jabber protokolü özgür, açık ve anlaşılması kolay bir protokoldür. Aynı zamanda sunucular, istemciler ve kod kütüphaneleri için çeşitli gerçekleştirimleri bulunmaktadır.
  • Standart: XML tabanlı protokoller IETF (Internet Engineering Task Force) tarafından XMPP (Extensible Messaging and Presence Protocol) teknolojisi adı altında, standart bir anında mesajlaşma teknolojisi olarak kabul edilmiştir.
  • Yaygın: İlk Jabber teknolojisi 1998 yılında Jeremie Miller tarafından geliştirilmiştir, ve şu an Jabber teknolojileri üzerinde çalışan yüzlerce geliştirici ve Internet üzerinde çalışan on binlerce Jabber sunucusu bulunmaktadır.
  • Dağıtık: Jabber mimarisi gereği dağıtık olarak tasarlanmıştır. İsteyen herkes kendi Jabber sunucusunu kurabilir ve çalıştırabilir. Bu özellik sayesinde kuruluşlar kendi içlerinde anında mesajlaşma hizmetinin kontrolünü ele alma fırsatı yakalarlar.
  • Güvenli: Herhangi bir Jabber sunucusu, dış ağdan tamamen izole edilebilir özelliktedir ve XMPP yapısına gömüşü SASL ve TLS sayesinde güvenli iletişim sağlanır.
  • Genişletilebilir: XML teknolojisi sayesinde, protokol için özel fonksiyonel yapılar geliştirilebilir.
  • Esnek: Jabber protokolü, anında mesajlaşma servislerinin dışında, ağ yönetimi, dosya paylaşımı, oyun ve uzak sistem izlemesi gibi işlerde kullanılmaktadır.

Jabberd sunucusu ise yıllardır açık kaynak kodlu olarak geliştirilen bir projedir ve Jabberd 2 versiyonu getirdiği yeni kod altyapısı, yeni mimarisi ve yeni pek çok özelliğiyle beraber Jabberd 1.4 sunucusunun yerini almaya hazırlanmaktadır. Bu belgede Jabberd 2 sunucusunun kullanıcıları Postgresql ve Mysql veritabanlarında ve OpenLDAP'da bulundurduğu farklı senaryolarla kurulumu anlatılmaktadır.