Linux Belgeleri


İçindekiler

I. Linux İşletim Sistemi
1. Linux i386 Önyükleme Kodu NASIL
Bu belge Linux i386 önyükleme kodu için bir çalışma kılavuzu ve kaynak kod açıklamaları sunar. C-benzeri yalancı kaynak kod açıklamalarına ek olarak, çekirdek geliştirme ile ilgili araç silsilelerinin önemli notlarını ve belirtimlerini de sunar.

2. Dosya Sistemi Sıradüzeni Standardı
UNIX-benzeri işletim sistemlerinde dosya ve dizin yerleşimi için talimatname ve standartlar bulunmaktadır. Bunlar uygulamaların birlikte çalışabilirliği,sistem yönetim araçları, geliştirme araçları, ve betikler için olduğu kadar bu sistemlerin geniş belgelendirmelerinin tek biçimliliğini sağlamak için de kullanılmaktadır. Bu belge bu standartları ve talimatnameleri anlatmaktadır.

3. TimeSys Linux Kurulumu NASIL
Bu belge TimeSys Linux'un masaüstü iş istasyonuna kurulumu için bir başlangıç rehberidir.

4. RTLinux NASIL
Bu belgede RTLinux kurulumu ve gerçek zamanlı Linux programlarının NASIL yazılacağı anlatılmaktadır.

5. RTLinux Kurulumu NASIL
Bu NASIL belgesi Linux çekirdeğinin bir katı-gerçek zamanlı genişletmesi olan RTLinux/Free'nin derlenmesini ve kurulumunu anlatmaktadır. Bu belgenin düz metin sürümü resmi RTLinux/Free dağıtımının bir parçasıdır.

II. Güvenlik
1. Kullanıcı Kimlik Kanıtlama NASIL
Bu belgede kullanıcı ve grup bilgilerinin nasıl saklanıldığı, Linux sisteminde (PAM) kullanıcı kimlik kanıtlamasının nasıl yapıldığı ve nasıl daha güvenli hale getirilebileceği anlatılmaktadır.

2. LDAP ile Kimlik Kanıtlama NASIL
Bu belgede LDAP sunucu kurulumu ve LDAP'ın kimlik kanıtlamada kullanılması anlatılmaktadır.

3. Kerberos Altyapısı NASIL
Bu belge GNU/Linux ile kimlik denetiminde kullanılan Kerberos altyapısının tasarımını ve yapılandırılmasını tanımlar. Sunucuların kurulması, Kerberos yazılımı, mevcut sistemin dönüştürülmesi aşamalarını ayrıntılandırır ve sıkça sorulan sorulara yanıt verir.

4. 802.1X Port Tabanlı Kimlik Kanıtlama NASIL
Bu belge arka-uç Kimlik Kanıtlama Sunucusu olarak FreeRADIUS ile birlikte Xsupplicant kullanarak IEEE 802.1X Port Tabanlı Ağ Erişim Denetimi'ni kurmak ve kullanmak için yazılımı ve yordamları tanımlar.

5. IPsec NASIL
Bu belge Linux 2.6 çekirdeği üzerinde IPsec kullanarak VPN oluşturmanın temel ve ileri konularını kapsayacaktır. 2.4 çekirdeğiyle ilgili çok fazla belge olduğundan burada sadece 2.6 çekirdeği ile gelen yeni IPsec özellikleri üzerinde durulacaktır.

6. FreeRADIUS ile SQL NASIL
FreeRADIUS bir çok SQL sunucu ile birlikte çalışabilir olmasına rağmen internette bulunan yapılandırma rehberlerinin bir kısmı oldukça eski, bir kısmı hatalı, bazıları ise hem hatalı hem de eskidir. Bu NASIL belgesi hatalı bilgilendirmeleri düzeltmeye çalışacaktır.

7. Disk Şifreleme NASIL
Güvenliği artırmak için harici ortamda saklanan şifreleme anahtarı ile bir diskin tümünün ya da bir kısmının şifrelenmesine dair bir yöntem anlatılmıştır.

8. Şifrelenmiş Kök Dosya Sistemi NASIL
Bu belgede güçlü bir şifreleme tekniği kullanarak Linux kök dosya sisteminizin şifrelenmesiyle kişisel bilgilerinizin nasıl güvenli hale getirileceğini anlatmaktadır.

9. Şifrelenmiş Takas Alanı ve Ev Dizini NASIL
Bu belgede şifrelenmiş takas alanı ve kullanıcı ev dizininin nasıl kurulucağı ve kullanılacağı anlatılmaktadır.

10. Şifreli Geridönüş Aygıtı NASIL
Bu belge Cryptoloop işlevi kullanılarak nasıl şifrelenmiş dosya sistemleri oluşturulabileceğini açıklar. Cryptoloop 2.6 çekirdek serisindeki CryptoAPI'nin bir parçasıdır. Bu belge sayesinde çabucak şifreli bir disk bölümüne veya şifrelenmiş dosya sistemi içeren bir dosyaya sahip olabilirsiniz.

11. SquashFS NASIL
Bu belgede Linux için yüksek derecede sıkıştırılmış salt-okunur bir dosya sistemi olan SquashFS'in kullanımı anlatılmaktadır. SquashFS küçük boyutlu ve gömülü sistemlerin yanı sıra sıkıştırılmış dosya sistemine ihtiyaç duyacağınız her yerde kullanabileceğiniz bir dosya sistemidir. Bu belge ile SquashFS'e hazır bir Linux çekirdeğinin hazırlanmasını, sıkıştırılmış bir dosya sisteminin oluşturulmasını ve kullanılmasını öğreneceksiniz.

12. Balküpleri
Balküpü, güvenlik camiası için çok büyük potansiyele sahip heyecan verici yeni bir teknolojidir. Bu konudaki fikirler, bilgisayar güvenliğinde ilk olarak çeşitli simgelerle, özellikle Cliff Stoll tarafından “The Cuckoo’s Egg” adlı kitapta ve Bill Cheswick’in “An Evening With Berferd” adlı makalesinde belirtilmiştir. O zamandan bu yana balküplerinin geliştirilmesine devam edilmiş ve neticede günümüzün güçlü güvenlik araçları arasına girmeyi başarmıştır. Bu makalenin amacı, balküpünün önemini ve tam olarak ne olduğunu açıklamak, avantajlarını ve dezavantajlarını ortaya koymaktır.

III. Sunucular
1. Apache Derleme NASIL
Bu belge Apache Web sunucusunun mod_perl, mod_dav, mod_auth_ldap, mod_dynvhost, mod_roaming, mod_jserv ve mod_php gibi en önemli modüllerle nasıl derleneceğini tanımlar.

2. Fedora Core 3 Üzerine Oracle 9i Kurulumu NASIL
Bu belge Fedora Core 3 veya daha üst sürümlere nasıl Oracle 9i kurulacağını anlatır.

3. MP3 Sunucusu NASIL
Bu belge, Linux işletim sisteminde AMPLE kullanarak bir mp3 sunucusunun kurulumunu anlatır.

4. Eposta Alıcısında (MX'te) Spam Engelleme
Bu belgede bir Posta Alıcısına, SMTP gelişi sırasında Dolaylı Spama yol açmadan spam ve kötücül yazılımdan kurtulabilme konusunda düşük tesirlilerden üstün tesirlilere kadar çeşitli yollar açıklanmış ve Exim üzerinde bunlar gerçeklenmiştir. Eğer siz bir son kullanıcı iseniz, yani Evolution, Thunderbird veya KMail gibi bir eposta istemcisi kullanarak sadece eposta okuyan ve spamdan kurtulmanın yollarını arayan biriyseniz bu belge size göre değildir.

5. Jabber Sunucusu NASIL
Bu belgede Jabber protokolü tabanlı açık kaynak mesajlaşma sistemi Jabberd 2 Sunucusunun (Jabberd) kurulumu ve yönetimi anlatılmıştır.

IV. Ağ Uygulamaları
1. Linux Kümeleme NASIL
Bu belge, yüksek performanslı hesaplama için Linux Kümeleme'nin nasıl kurulacağı ve araştırmalarda nelere ihtiyaç duyacalağı hakkındadır.

2. VPN için Güvenli Açılış CD'si NASIL
Bu belgede güvenlik duvarı arkasındaki bilgisayarlara internet üzerinde güvenli VPN bağlantısı yapılabilmasında kullanılabilecek çalışan cd oluşturulması anlatılmaktadır.

3. Beowulf NASIL
Bu belge Beowulf Kümesi kurmanın yollarını adım adım anlatır. Red Hat ve LAM için özel belgedir.

4. Linux IPv6 NASIL
Linux IPv6 NASIL belgesinin amacı Linux işletim sisteminde IPv6 hakkındaki temel ve ileri düzey sorulara yanıt vermektir. Bu belge Linux işletim sisteminde IPv6 uygulamalarının kurulum, yapılandırma ve kullanımı ile ilgili yeterli bilgiyi sağlamaktadır.

5. Linux Gezici IPv6 NASIL
Bu belge Linux için gezici IPv6 ayarlanması ve kullanılması ile ilgili yazılımları ve işlemleri anlatmaktadır.

6. Linux İyileştirilmiş Bağ Durumu Yönlendirme Protokolü (OLSR) IPv6 NASIL
Bu belge, Linux için İyileştirilmiş Bağ Durumu Yönlendirme Protokolünü (OLSR) kurmak ve kullanmak için yazılımı ve prosedürleri tanımlar. OLSR, Gezici Amaca-Yönelik Ağlar (MANET) ("spontane ağ" da denir) için bir yönlendirme protokolü olarak kullanılır.

7. Elle Yapılandırılmış IPv6-in-IPv4 Tüneli NASIL
Elle yapılandırılan IPv6-in-IPv4 tünelleri, IPv6/IPv4 çift yığın ağlarına geçerken kullanılan en temel geçiş mekanizmalarından biridir. Bu tünellerin oluşturulması 6to4 veya ISATAP gibi otomatik tünelleme mekanizmalarından birini kullanmaktan daha fazla çalışma gerektirir ama aynı zamanda daha kararlı ve kontrol edilebilirdir.

8. 64 Bit Genel Tanıtıcıların (EUI-64) Kayıt Otoritesi için Kılavuz

9. Debian ve Windows Paylaşımlı Yazdırma Nasıl
Bu belgede Debian sisteminizde yazıcı yapılandırması için konsol tabanlı komutları nasıl kullanacağınız gösterilecektir. Linux'tan Windows yazıcılara nasıl belge gönderileceği ve Linux yazıcılarının Windows bilgisayarlara nasıl paylaştırılacağı açıklanacaktır. Bazı sorun giderme örnekleri de verilmiştir.

10. Kiralık Hat-Mini NASIL
Modem ve pppd'nizin ikili bükülü kiralık hattı kullanmak üzere yapılandırılması.

11. Debian Deposu NASIL
Bu belge Debian deposunun ne olduğunu ve nasıl kurulacağını anlatır.

V. Uygulamalar/Masaüstü/Çoklu Ortam
1. Linux'da Astronomi NASIL
Bu belge Astronomi biliminde faydalanılan Linux çözümleri ile ilgili ipuçlarını ve kaynakları içerir.

2. Kesin Tarih ve Zaman Yönetimi
Eğer bilgisayarımız diğer bilgisayarlarla (ya da saat kullanan başka aygıtlarla) iletişim kuruyorsa saatin dakikliği kritik önemdedir. Bu belgede bunun nasıl sağlanacağı anlatılmıştır.

3. Debian Jigdo küçük-NASIL
Debian ISO'larını indirmek her zaman zahmetli, yavaş ve alabildiğine verimsiz bir işlem olmuştur. Jigdo, Debian ISO'larını kolay, hızlı ve oldukça verimli bir şekilde elde etmek ve dağıtmak için bir araçtır. Bu NASIL belgesi jigdo'yu neden kullanmanız gerektiğini, biraz nasıl çalıştığını, biraz da Debian ISO'larını nasıl indirip güncelleyeceğinizi açıklamaktadır.

4. TrueType Fontların XFree86 4.x ile Kullanımı mini-NASIL
Bu mini-NASIL belgesi TrueType (*.ttf) fontların XFree86 4.x ile nasıl kullanılacağını anlatır.

5. Linux Tıp NASIL
Linux Tıp NASIL belgesi, size, ilgili kısımlar hakkında varolan önemli siteleri ve uygun kaynakları ve iyi yerleştirilmiş birkaç e-posta listesini sunan hoş bir belgedir.

6. Fedora Multimedia Kurulumu NASIL
Fedora Core altında normal paket yönetim araçlarınızı kullanarak değişik çeşitlilikteki sınırlı çoklu ortam uygulamaları (AVI, Flash, Java, MP3, MPEG, QuickTime, RealMedia, Windows Media) için gerekli programları nasıl temin edeceğiniz anlatılmıştır. Firefox eklentileri için de açıklamalar vardır. Ayrıca hem 32 bit hem de 64 bitlik mimariler için bilgileri de içermektedir.

7. Yapılandırma NASIL
Bu NASIL belgesi diğer belgelerin donanım ve servislerin yapılandırmaları için referans vereceği temel belge olacaktır.

8. Linux Quake Nasıl
Bu belge, GLQuake'in QuakeWorld , Quake II, III ve IV hakkında bazı bilgiler içeren modern versiyonudur.

VI. Yazılım Geliştirme
1. Debian İkilik Paketlerini Oluşturma Nasıl
Bu küçük NASIL belgesi, temel özelliklere sahip bir Debian .deb paketinin nasıl yapılacağını gösterir.

2. Yazılım Üreticileri Ürünlerini NASIL Doğrudan DEB Formatında Dağıtabilirler
Bu belge yazılım üreticilerinin açık veya kapalı kodlu ürünlerini nasıl Debian ile bütünleştirebileceklerini anlatır.

3. Linux Makina Dili NASIL
Bu, Linux Sembolik Makina Dili NASIL, sürüm 0.6g belgesidir. Bu belge özgür programlama araçları kullanarak, genelde IA-32 (i386) platformunda, Linux işletim sistemi için veya Linux işletim sistemi kaynaklı, sembolik makina dilinde nasil programlama yapılacağını anlatmaktadır. İçerik diğer yazılım veya donanıma uygulanamayabilir.

4. Debian Paket Bakımcılarının Kılavuzu
Bu belgede ortalama Debian kullanıcıları ve ayrıntılı tarif isteyen geliştiriciler için bir Debian paketinin nasıl hazırlanacağı açıklanmaya çalışılmıştır.

5. Ruby Kullanıcı Kılavuzu
Ruby, nesneye yönelik, kolay bir dildir. İlk başta tuhaf bir dil gibi görünse de, kolayca yazılıp okunmak için tasarlanmıştır. Bu kullanıcı kılavuzu, ruby'yi ilk defa kullanacaklara ruby'nin doğası hakkında fikir vermek amacıyla yazılmıştır, kesinlikle bir dil başvuru kılavuzu değildir.

6. NCURSES ile Yazılım Geliştirme NASIL
Bu belge ncurses ve kardeş kütüphaneleriyle yazılım geliştirmek için "Herşey Dahil" bir kılavuz olmayı hedeflemektedir. Basit bir "Merhaba Dünya" programından başlayıp daha karmaşık yapılara doğru giden bir anlatım kullandık. Ncurses ile ilgili herhangi bir ön deneyim gerekli değildir.

7. APT NASIL
Bu belge Debian paket yönetim uygulaması APT hakkında genel kullanım bilgileri vermeyi amaçlamaktadır. APT'nin amacı Debian kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak ve sistemin yönetiminin daha iyi, anlaşılır şekilde yapılabilmesini sağlamaktır. APT Debian dağıtımı olarak kullanıcıları daha çok desteklemek amacıyla, Debian projesi için geliştirilmiştir.

8. C++ dlopen mini NASIL
C++'da dlopen API kullanarak işlevler ve sınıflar çalışma anında nasıl yüklenir.

9. Python Performans İpuçları
Bu belge, Python programlarınızın performansını arttırmak ve gelişirmek için çeşitli ipucu ve hilelerin nasıl yapılacağını göstermektedir. Her kimden bu konu ile ilgili bilgi aldıysam, kaynağını araştırmaya çalıştım.

10. Bir Özgür Yazılım Projesine Yama ile NASIL Katkıda Bulunursunuz
Bu belgede bir özgür yazılım projesine katkıda bulunmanın yollarından biri olan yama hazırlama anlatılacaktır.

VII. Donanım
1. Linux'da CD Yazımı
Bu kısa belgede, Linux bir makine üzerindeki CD-Yazar ile, Veri ve Müzik CD'lerinin kolaylıkla hazırlanabilmesi için çeşitli kaynaklardan ve deneyimlerden derlenmiş bilgiler anlatılmıştır.

2. Kahve Yapmak Nasıl
Bir yazılım hakkında en çok hatırlanan yorumlardan biri de kodun şu veya bu parçasının kahve yapıp yapamadığıdır. Kahve petrolden sonra ikinci sırayı almış tüm dünyaya mal olmuş bir maddedir. LINUX kahve yapar, ve gerçekten de kahvenin güzel bir tadı vardır!

3. Linux Disk Bölümleme NASIL
Bu küçük Linux NASIL belgesi, IDE ve SCSI disklerde bölümlemenin nasıl planlandığını ve yapıldığını öğretmektedir. Bölümleme terimlerini irdelemekte, büyüklük ve yer konularını ele almaktadır. Bölümleme tabloları oluştururken ve kurtarırken fdisk bölümleme uygulamasının kullanımı da ele alınmıştır.

4. Disk Bölümü Kurtarmak NASIL
Hayııır! Sabit diskim boş! Linux'um gitmiş! Böyle bir sorunla karşılaştıysanız veya karşılaşmaktan korkuyorsanız bu belgeyi okuyun...

5. Linux Dokunmatik Ekran NASIL
Bu belgede bir dokunmatik ekranın XFree86 altında nasıl kurulacağı anlatılmaktadır. Yazarın sadece EloTouch(R) ve MicroTouch(R) marka aygıtlarla tecrübesi olduğundan bu NASIL belgesi çoğunlukla bu aygıtlara özel olacaktır. Belgede verilen örnekler aygıtların seri porttan yani /dev/ttyS0 veya /dev/ttyS1'den bağlandığını kabul edecektir. (USB aygıtlar hakkında bilgi verebilirseniz memnun olurum!)

6. Compaq T1500 Linux NASIL
Bu belgede Compaq T1500'ü hem doğal dosya sistemi ile hem de genel Linux kurulumu ile ağdan açmak için gereken yordamlar ve araçlar anlatılmıştır.

VIII. Felsefe, Tarih ve Genel Kültür
1. GNU Genel Kamu Lisansı (GPL)
2. GNU KISITLI GENEL KAMU LİSANSI (LGPL)
3. Kadınları Linux Kullanmaya NASIL Teşvik Edersiniz
Bu makalede, Linux toplumunda, kadınlara yönelik bazı önyargılar ve zorluklar açıklanmış ve bu zorlukları belirlerken kadınları ortaklığa teşvik etmek için muhtelif stratejiler incelenmiştir.

4. Etkinlik NASIL
Bu belge, her tür Linux etkinliğinde nasıl daha iyi sunumlar yaratabileceğinizi göstermek için hazırlanmıştır.

5. Debian Tarihi
Bu belge, Debian Projesi'nin tarihini ve hedeflerini açıklar.

6. Nasıl Hacker Olunur?
Argo Dosyası'nın (Jargon File) düzeltmeni ve tanınmış benzer birkaç belgenin de yazarı olarak, heyecanlı bilgisayar ağı acemilerinden "iyi bir üstat (“hacker”) olmayı nasıl öğrenirim?" şeklinde sorular içeren e-postalar alıyorum. Bu önemli soruya cevaben çok az sayıda SSS ve web belgesi bulunmaktadır. İşte benimki de bu.

7. Linux Okuma Listesi NASIL
Bu döküman, Unix'i (özellikle Linux) baştan sona öğrenmek isteyen birine yararlı olabileceğini düşündüğüm kitapları listeler.

8. Linux Taraftarlığı - NASIL
Bu belge, Linux camiasının; Linux kullanımını nasıl etkili bir şekilde savunanabileceğini açıklar.

9. Linux Kurulum Şenliği NASIL
Bu belge başarılı bir Kurulum Şenliği düzenleyebilmeniz için bazı yönergeler sunmaktadır.

10. Linux Kullanıcıları Grubu NASIL
Linux Kullanıcı Grubu NASIL, bir GNU/Linux Kullanıcı Grubu kurma, idame etme ve büyütme rehberidir. Kendall Clark ve Rick Moen tarafından beraberce yazılmıştır (şu an Rick Moen tarafından sürdürülmektedir).

11. Nasıl Akıllıca Soru Sorulur  -  Biz sizin projenizin destek bölümü değiliz!
Üstatların dünyasında, sormuş olduğunuz teknik sorulara aldığınız cevaplar, cevap verilirken karşılaşılan zorluğa bağlı olduğu kadar sizin soruyu nasıl sorduğunuza da bağlıdır. Bu kılavuz size tatmin edici bir cevap alabilmeniz için nasıl soru sormanız gerektiğini öğretecektir.

12. Etkin Hata Raporu NASIL
Bu belge bir yazılımın hatasını etkin bir şekilde raporlamak için izlenmesi gerekenleri açıklamaktadır.

13. Çevrim İçi Sorun Çözme Kaynakları NASIL
Linux ile ilgili bir sorunun çözümü genelde zor bir iş olarak algılanır. Fakat, çoğu zaman çözüm İnternette bir kaç tık uzağınızdadır. Bu belge kullanıcıları Linux ile ilgili sorunlarına çözümüne faydalı olacak İnternet üzerindeki geniş miktardaki kaynaklara yönlendirecektir.

14. Bilgisayar Bilimi Eğitimi: Yarının Yazılım Mühendisleri Nerede?
Bu belgede Java'nın bilgisayar bilimi öğrencilerine ilk programlama dili olarak öğretilmesinin yanlış bir karar olduğu, son yıllardaki bu yöndeki müfredat değişikliğinin geri alınarak tekrar eski formal yöntemlere dönülmesinin daha uygun olacağı, bunun özel sektördeki kalifiye eleman sayısını kötü yönde etkilediği çeşitli örneklerle anlatılmaya çalışılmıştır.

15. Unix ve Internetin Temelleri NASIL
Bu belge, PC-sınıfı bilgisayarların, Unix yürevi işletim sistemlerinin, ve Internet'in çalışma temellerini teknik olmayan dilde anlatıyor.