Üstat/Dörtgöz (“Nerd”) Bağlantısı

Popüler kanının aksine, üstat olmak için dörtgöz (“nerd”) (bilim/teknoloji takıntılı asosyal kişi) olmanız gerekmez. Fakat, dörtgöz olmak, üstat olmak için faydalı bir şeydir ve bir çok üstat, dörtgözdür. Sosyal hayatın biraz dışında olmak, düşünmek ve kod kotarmak gibi gerçekten önemli şeyler üzerinde yoğunlaşmanıza yardımcı olur.

Bu nedenle birçok üstat, “geek” ismini gurur duyulan bir kimlik olarak benimsemişlerdir -- bu onların normal sosyal beklentilerden bağımsız olduklarını (aynı zamanda bilim kurgu ve strateji oyunları gibi şeylere düşkün olduklarını) ifade etmelerinin bir yoludur. 'Nerd' 1990'larda bu anlamda kullanılan bir terimdi. 'Nerd' biraz aşağılayıcı bir ifade iken 'geek' daha sert bir anlamda kullanılıyordu. 2000 yılından sonra kelimelerin anlamları, en azından Amerikan popüler kültüründe, karşılıklı olarak değişti. Hatta günümüzde teknik olmmayan insanlar arasında geek-olmakla övünülen bir kültür bile var.

Eğer, kod kotarmak üzerine yeterince yoğunlaşabiliyorsanız ve halen bir hayatınız varsa, işte bu çok güzel. Bugün bu, 1970'lerde ben henüz bir çırakken olduğundan çok daha kolay birşey. Normal hayat, şimdilerde tekno-dörtgözlere çok daha dostça yaklaşıyor. Üstatların yüksek kaliteli bir aşık ve bir eş olduğunun farkında olan birçok insan var.

Kod kotarmak sizi kendine çektiyse ve bir sosyal hayatınız yoksa, bu daha iyi -- hiç olmazsa konsantrasyon probleminiz olmayacak. İleride bir hayatınız olabilir.