Oturum açtığınız zaman ne olur?

Giriş yaptığınız zaman (getty'e bir isim veriyoruz) bilgisayara kendinizi tanıtmış olursunuz. Daha sonra, sizin parolanızı alan ve makineyi kullanmak için yetkili kişi olup olmadığınızı kontrol eden login adında bir program çalıştırılır. Eğer değilseniz, giriş isteğiniz reddedilecektir. Eğer yetkili kişi iseniz, login toparlama ile ilgili birkaç şey yapar ve bir komut yorumlayıcısını çalıştırır, kabuğu. (Evet, getty ve login bir program olabilirdi. Bu programlar, burada bahsetmeyeceğimiz tarihsel nedenlerden dolayı ayrılmış durumdadır.)

Burada, sistemin size kabuğu vermeden önce neler yaptığı konusunda daha çok şey vardır (bu konuya dosya izinleri konusunda konuştuğumuz zaman ihtiyaç duyabilirsiniz). Kendinizi bir login adı ve parolası ile tanıtırsınız. Bu login adı, her satırı bir kullanıcı hesabını tanımlayan bir satır dizisi olan, /etc/passwd olarak adlandırılan dosyanın içerisinde aranır.

Bu alanlardan biri, hesap parolasının şifrelenmiş halidir (kimi zaman şifrelenmiş alanlar, aslında daha kısıtlı izinlerle /etc/shadow dosyasının içinde tutulur; bu durum parolanın kırılmasını zorlaştırır). Hesap parolası olarak girmiş olduğunuz şey tamamen aynı yolla şifrelenir ve login programı bunun uyumluluğunu kontrol eder. Bu metodun güvenliği şu gerçeğe bağlıdır: parolanızın sade halinden şifrelenmiş haline geçiş kolay oluyorken, tersi durum çok zordur. Böylece, parolanızın şifrelenmiş halini görseler bile, hesabınızı kullanamazlar. (Bu demek oluyor ki, parolanızı unuttuğunuz taktirde, geri almanızın bir yolu yoktur, sadece sizin seçtiğiniz şeylere bağlı olarak değiştirme imkanınız vardır.)

Bir kere başarılı bir giriş yaptığınızda, kullanıyor olduğunuz kişisel hesabınızla ilişkilendirilmiş hakların tümüne sahip olursunuz. Ayrıca bir grup üyesi olarak tanımlanmış olursunuz. Bir grup, sistem yöneticisi tarafından kurulan, kullanıcı topluluğuna verilen addır. Grupların, üyelerinin haklarından bağımsız olarak kendi hakları olabilir.Bir kullanıcı b,rçok gruba dahil olabilir. (Unix haklarının nasıl çalıştığı ile ilgili detaylar için, aşağıdaki haklar ile ilgili bölüme göz atabilirsiniz.)

(Şunu not edelim: kullanıcılara ve gruplara ismiyle hitap edecek olsanız da, aslında sayısal ID'ler olarak tutulurlar. Parola dosyası, hesap adınızı bir kullanıcı ID'sine eşler; /etc/group dosyası, grup isimlerini sayısal grup ID'lerine eşleme işini yapar.Hesap ve gruplarla ilgilenen komutlar dönüşüm işini otomatik olarak yaparlar.)

Hesap girdiniz, Unix dosya sisteminde kişisel dosyalarınızın bulunacağı yer olan ev dizinizi de içerir. Son olarak hesap girdiniz, login'in çalıştıracağı, komutlarınızı kabul edecek komut yorumlayıcısı olan kabuğunuzu da ayarlar.