Giriş

Amaç

Bu belge, yaparak öğrenmeye çalışan Unix ve Internet kullanıcılarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu yöntem belli becerileri ortaya çıkarmak için çok iyi bir yöntem oluyorken, bazen kişinin bilgi temelinde tuhaf boşluklar bırakabiliyor - tuhaf boşluklar dediğimiz şey, gerçekte ne olduğuna dair iyi bir model eksikliğinden dolayı, yaratıcı düşünme ve etkin hata ayıklamayı güçleştiren faktördür.

Tüm işlerin nasıl yürüdüğünü basit ve sade bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Sunum, PC-sınıfı makinelerde Unix veya Linux kullanıcılarına göre ayarlanacaktır. Bununla beraber, genellikle Unix'e değineceğim, sıklıkla anlatacağım sabit olan şeyleri ise farklı makinelere ve Unix türevlerine göre anlatacağım.

Intel PC kullandığınızı varsayıyorum. Eğer Alpha PowerPC ya da başka bir çeşit bilgisayar kullanıyorsanız, ayrıntılar ufak farklılıklar gösterebilir, fakat temel kavramlar aynıdır.

Söylemiş olduğum şeyleri tekrarlamayacağım, bu yüzden dikkatinizi vermelisiniz, fakat bu aynı zamanda okuduğunuz her kelimeden birşeyler anlayacağınız anlamına gelir. İlk defa okuduğunuz şeyleri üstünkörü bir şekilde okumanız iyi fikir; öğrendiğiniz şeyleri kavradığınız zaman birkaç kere geriye dönüp tekrar okuyabilirsiniz.

Bu sürekli gelişen bir belgedir. Bölümleri kullanıcının geribildirimlerine yanıt olarak ekliyorum, bu yüzden periyodik olarak geriye dönüp tekrar gözden geçirmelisiniz.

Belgenin yeni sürümleri

Unix ve Internetin Temelleri NASIL'ın yeni sürümleri periyodik olarak comp.os.linux.help,comp.os.linux.announce ve news.answers'a postalanır. Bunlar ayrıca, Linux Documentation Project anasayfasında da belirtilen çeşitli Linux WWW ve FTP sitelerine yüklenir.

Son sürümünü http://www.tldp.org/HOWTO/Unix-and-Internet-Fundamentals-HOWTO/index.html URL'sinden görüntüleyebilirsiniz.

Bu belge Lehçe, İspanyolca ve Türkçe dillerine çevrilmiştir.

Geribildirim ve düzeltmeler

Eğer bu belge ile ilgili herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, lütfen Eric S. Raymond'a esr@thyrsus.com'dan mail atmaktan çekinmeyiniz. Her türlü öneri ve eleştirilerinize açığımdır. Özellikle belirli kavramların daha ayrıntılı açıklamalarının olduğu bağlantılara açığımdır. Eğer bu belgede bir hata bulursanız, lütfen bana bildirin, böylelikle ben de bir sonraki sürümde yanlışları düzeltebileyim. Teşekkürler.

İlgili kaynaklar

Eğer bu belgeyi nasıl hackleme yapabileceğini öğrenmek için okuyorsanız, Nasıl Hacker Olunur SSS'i de okumalısınız. Bu belge bazı diğer kullanışlı kaynakların bağlantılanı içeriyor.