Macromedia Flash

Fedora, sayfasında dağıtımını yapamamaktadır, çünkü Macromedia lisansı buna izin vermemektedir. Fakat http://macromedia.mplug.org/ adresindeki RPM'leri kullanmak için herhangi bir engel yoktur.

Aşağıdakileri takip ederek /etc/yum.repos.d/ ayar dosyanıza Macromedia deposunu ekleyin. Yaklaşık şuna benzemelidir:

[macromedia]
name=Macromedia for i386 Linux
baseurl=http://macromedia.mplug.org/rpm/
enabled=1
gpgcheck=1
gpgkey=http://macromedia.mplug.org/FEDORA-GPG-KEY

Daha sonra yüklemeyi gerçekleştirin:

yum install flash-plugin

Bu RPM'nin kurulması eklentiyi Firefox (aynı zaman da Mozilla) dizinlerine koymalıdır. .

Resmi test sayfasında flash desteğinizi test edebilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra tarayıcınızı yeniden başlatmanız gerektiğini unutmayın; ben yükler yüklemez test etmeye çalışmıştım ve Firefox hatalar vererek sonlanmıştı.

Özellikle dikkate alınması gereken bir nokta vardır: Macromedia eklentisi sadece 32-bit Intel makinelerde çalışmaktadır. 64-bit kipte çalışan x86_64'lerde sekteye uğramaktadır (genelde 32-bit'lik eklentiler 64-bit tarayıcılarda çalışmamaktadır). Şu anda bu sorunu çözen üç proje bulunmaktadır:

  • gplflash1, özgün hali ve GPL lisansıyla Flash eklentisidir. Sadece 4. seviyeye kadarki SWF'leri çalıştırabilmektedir.

  • gplflash2, ekran titremeleri ve sıklıkla tarayıcı çökmelerine sebep olmakla yarım çalışmaktadır. gplflash'ın yeniden yazılan bu hali sinirleri germemek için bırakılmıştır.

  • gnash, 7. seviyeye kadarki SWF'leri çalıştıracağının garantisini vermektedir. Fakat hala erken bir gelişim sürecindedir ve pek çok uyarıyı içermektedir.

Bence 64-bit sistemlerdeki geçici çözüm gplflash1'i derleyip kurmaktır. Fakat 21 Mart 2006 tarihi itibariyle bunu başarabilmiş değilim, henüz doğru RPM'sini bulamadığım bir X başlık dosyasına ihtiyaç duymaktadır. FC5 etrafındaki sis dağıldıktan sonra bu durum değişebilir.