Ürününüzü Paketlemek

Kendi ürününüzü kendiniz paketleyebilirsiniz veya eğer yazılımınız bir Debian geliştiricine yeterince ilginç gelirse sizin için onu paketleyebilir. Elbette sonuçta oluşacak paketi Debian'a eklemeyecekseniz yüksek ihtimalle bir Debian geliştiricisi onu paketlemekle ilgilenmeyecektir. Ayrıca DFSG-uyumlu bir ürüne paketleyici bulmak uyumsuz olana göre daha kolay olacaktır.

Kendiniz Paketleyin

Paketleme süreci Debian Politikası, Debian Paket Bakımcılarının Kılavuzu ve Debian Geliştirici Rehberi belgelerinde ayrıntılarıyla açıklanmıştır.

Paketlerinizi Debian üzerinde oluşturmak daha kolaydır ama başka işletim sistemlerini kullanarak da bu işi yapabilirsiniz. Eğer bunu gerçekten yapmak istiyorsanız Diğer İşletim Sistemleri üzerinde Debian Paketi Hazırlamak bölümünü okuyun.

Paketleme sırasında yardıma ihtiyacınız olursa uygun eposta listesine üye olabilirsiniz; bu listelerin pek çok donnaımlı ve yardımsever üyesi bulunmaktadır. Her biri farklı konuları tartışan bir çok liste mevcuttur; size en ilginç gelecekler muhtemelen debian-devel ve debian-mentors listeleri olacaktır.

Sizin İçin Başkası Paketlesin

Eğer paketi kendiniz yapmak istemiyorsanız bunu yapması için bir Debian geliştiricisini ikna etmeyi deneyebilirsiniz. Geliştiricilerin çoğunluğu fazlaca meşgul olduğklarından, paketinizi Debian'a eklemeye hazırsanız ve kişisel olarak paketinizle ilgilenen varsa belki birinini bulabilirsiniz. Her durumda debian-devel listesine yazabilirsiniz.