Paketlerinizi Kendiniz Dağıtın

Paketlerinizi kendiniz dağıtmak isterseniz yapacağınız işlem basitçe paketleme sürecinde oluşan dosyaları dağıtmaktır. Bu süreçte beş dosya oluşturulmasına rağmen bunlardan üçü burada önem taşımaktadır. Kullanıcılarınız .deb ikilik dosyalarına kurulum için, .orig.tar.gz ve .diff.gz kaynak dosyalarına ise paketin kaynak kodlarını kurmak için ihtiyaç duyarlar.

Dosyalarınızı CD-ROM, çevrim içi veya kartlarla dağıtabilirsiniz ama eğer paketiniz açık kaynak kodlu ise kaynak kodu yani .orig.tar.gz ve .diff.gz dosyalarını da dağıtmak zorundasınız.

Eğer paketlerinizi Debian'a eklememeye karar vermişseniz ve özellikle paketiniz kapalı kaynak kodlu ise Debian Dışındaki Paketler İçin Özel Notlar bölümününde almanız gereken tedbirleri bulacaksınız.

Bir Paket Deposu Oluşturmak

Yukarıdaki basit yöntemin bir alternatifi bir paket deposu oluşturmaktır. Paket deposu .DEB paketlerinizin ve birkaç ilave dosyanın bulunduğu bir dizindir. Bir Debian kullanıcısı paket deponuzu sources.list dosyasına ekleyerek Debian'daki diğer bütün paketlerle birarada görüp kullanabilir. Eğer bir çok paketiniz varsa veya paketlerinizi sıklıkla güncelliyorsanız paket deposu kullanmak iyi fikir olabilir. Bunlardan biri olmasa bile kullanıcılarınıza ek bir hizmet sunmak için de bir paket deposu oluşturabilirsiniz.

Paket deposu oluşturmakla ilgili ayrıntılı bilgileri Debian Deposu NASIL belgesinde bulabilirsiniz.