Paketlerinizi Debian'a Eklemek

Elde Edecekleriniz

Ürününüzü paketledikten sonra onu kendiniz dağıtabilirsiniz, Debian'a ekleyebilirsiniz veya iki yolla birden dağıtabilirsiniz. Eğer paketinizi sadece kendiniz dağıtmak istiyorsanız ya paketlerken oluşan .deb dosyalarını dağıtırsınız ya da bir paket deposu oluşturabilirsiniz. Eğer Debian'a eklemek isterseniz bir kaç işlem daha yapmanız gerekir.

Basitçe .deb dosyalarını sunucunuza yüklemek yerine (elbette eğer isterseniz bunu yine yapabilirsiniz) onları Debian arşivine yükleyin. Bunu yapmanıza izin verilebilmesi için paketlerin standart bir şekilde kurulması ve kaldırılması ve aralarında bir çakışma olmamasını (ve daha bir çok şeyi) garantilemeye çalışan Debian Sözleşmesine uymanız gerekir.

Debian'da deposundaki her paket, paket listesine otomatik olarak eklenir ve bütün kullanıcılar Debian araçlarını kullanarak bu paketi kolayca kurabilir ve kaldırabilirler. Bunun yanında Debian tarafından desteklenen bütüm mimariler (IA32, IA64, Sparc ve diğerleri) için otomatik olarak derlenir ve kullanıcıların programın hatalarını bildirebileceği veya önerilerde bulunabileceği Debian Hata Ayıklama Sistemine (BTS) eklenir.

Paketiniz tüm dünyadaki sunucularda yansılanacak ve çoğu şirketin kendi başına yapabileceğinden çok daha fazla duyurulmuş olacaktır. Hatta eğer stable sürümde bulunursa resmi CD görüntülerinde de yer aralacaktır. Debian temmelli başka Linux dağıtımları bulunduğundan paketinizin onlara da dahil edilmesi mümkündür.

Bu, dünyadaki binlerce kullanıcının sizin paketinizi apt-get install paket-adı komutunu kullanarak kurabilmesi, acemileri, ortalama kullanıcıların ve profesyonellerin programınızın hatalarını raporlayabilmeleri demektir. Bu sayede sizin ürününüzü ve şirketinizi daha önce hiç duymamış binlerce insanın birden onların farkına varmasını sağlayacaktır.

DFSG

Debian Özgür Yazılım Kılavuzunun kısaltması olan DFSG Debian'ın önemli bir parçasıdır. DFSG; paketlerin lisansları hakkında yol gösterici bir kılavuzlar bütünüdür ve bir paketin hangi Debian bileşeninde bulunacağı lisansının DFSG-uyumluluğuna bağlıdır. Eğer paketinizin lisansı DFSG-uyumlu ise main bileşeninde, değilse non-free bileşeninde, kendi lisansı uyumlu ama non-free bileşenindeki bir pakete bağımlıysa contrib bileşeninde yer alır.

Bir paketin kaynak kodu açıksa, herkesin onu değiştirmesi ve dağıtması serbest ise temel olarak DFSG-uyumludur. GNU Genel Kamu Lisansı, BSD Lisansı ve Artistic License DFSG-uyumlu lisanslara örnek verilebilir. Sizin kullandığını lisans bu lisanslardan biri olsun ya da olmasın Debian Sosyal Sözleşmesini okumalısınız.

Bunlar sadece ayrıntı olarak görülebilir ama aslında öyle değildir. Açıkça söylemek gerekirse non-free ve contrib bileşenleri Debian'ın parçaları olmamalarına rağmen bu tip paketlere ihtiyacı olan kullanıcılar için Debian'ın sunduğu birer hizmettirler. Gerçekte Debian kullanıcıları (özellikle Debian projesiyle ilgili olanlar), main bileşeninde bulunan paketleri tercih ederler. Eğer main ve non-free bileşenlerindeki iki benzer paket arasında tercih yapmaları gerekirse ve non-free'dekini seçmek konusunda özel bir nedenleri yoksa her zaman main bileşenindeki paketi yüklerler. non-free bölümünde geniş kullanıcı kitlesine sahip bir paket varken onun yerine geçebilecek bir paket main bölümünde bulunmuyorsa Debian geliştiricilerinin böyle bir paket aramaları hatta bir alternaitfi kendileri geliştirmeye başlamaları sıklıkla rastlanan bir şeydir. Eğer geniş kullanıcı kullancı tabanı veya Debian geliştiricilerinin desteği ile ilgileniyorsanız mümkünse lisansınızı DFSG-uyumlu hale getirmeniz iyi olur.

DFSG bazılarınıza tek amacı eposta listelerinde tartışmalara yol açmak olan yarı-dini bir uygulama gibi görünüyor olabilir ama bu doğru olsun ya da olmasın, sizin düşüncelerinizden bağımsız olarak, onunla uyumlu olmanız yazılımıza başka bir özelik eklemenizden daha fazla destek almanızı sağlayacaktır.

ITP Belgesi Doldurmak

Paketlemeye başlamadan önce bir ITP (Paketleme Niyeti) belgesi doldurmanız gerekir. Bu siizn bir ürünü paketlemek istediğinizi söyleyen özel bir hata raporu türüdür. Bu sayede diğer geliştiriciler sizin bu yazılım üzerinde çalıştığınızı görür ve onunla ilgilenmezler.

Bir ITP doldurmak için basitçe reportbug komutunu, paketlemek istediğiniz ürünün adı olan ←wnpp→ ile kullanabilirsiniz.

Sponsor Bulmak ve Yüklemek

Onaylanmış bir Debian geliştiricisi olmadığınız sürece doğrudan Debian deposuna yükleme yapamazsınız. Yazılımınızı paketlemeniz ve debian-mentors listesinde bir sponsor aramanız gerekir. Bir sponsor, paketinizi kontrol edecek ve onun Debian tarafından kabul edilmeye hazır olduğunu düşünene kadar size destek olacak, ipuçları verecek (genellikle) tecrübeli bir Debian geliştiricisidir. Hazır olduğunda paketlerinizi yükleyecek ve ardından paketleriniz Debian'a eklenecektir. Debian için uygun yeni paketler hazırlayabileceğinizi kanıtladıktan ve onları sürdürmeye istekli olduktan sonra belki siz de bir Debian geliştiricisi hatta bir gün bir sponsor olabilirsiniz. Bu süreç bu belgenin kapsamı dışında olduğundan eğer ilgilenirseniz daha detaylı bilgileri Debian Geliştirici Kılavuzunda bulabilirsiniz.