Düzeltmeler

jigdo-easy

Jigdo-easy Anne Bezemer tarafından yazılmış Microsoft Windows, old SunOS, HP-UX ve IRIX gibi pekçok sistem yelpazesinde çalışabilen bir jigdo-lite türevidir. jigdo-lite kullanımından daha kolaydır fakat yapılan değişikliklerden dolayı sadece Potato ve Woody ile çalışacaktır. Jigdo-easy Sarge ve Sid'i indiremez. Kaynaklar and Jigdo'yu Linux dışındaki ortamlarda da kullanabilir miyim? bölümlerine bakınız.

Kaynak Tarama Hakkında

Şimdiye kadar öğrendiğiniz gibi jigdo-lite taramak için dosya sorduğunda üç tür kaynak kullanabilirsiniz:

  • Güncellemek istediğiniz CD veya DVD'nin diskinize bağlanmış kopyası,
  • Güncellenek istediğiniz ISO görüntüsünün diskinize bağlanmış kopyası,
  • jigdo-lite daha önce çalıştırılmış ve durdurulmuşsa .iso.tmp dosyasının diskinize bağlanmış kopyası.

Jens Seidel'in belirttiği gibi kaynak taramak için kullanabileceğiniz kurnazca bir kaynağınız daha vardır: diskinizdeki apt önbelleğiniz (apt cache). Apt önbellek olarak /var/cache/apt/archives dizinini kullanır. Bu dizinde jigdo-lite için kaynak olabilecek bir çok debian paketi bulunur. Bu dizini tereddütsüz kullanabilirsiniz.

~/.jigdo-lite dosyasını elle düzenlerseniz birden çok kaynak dizininin bir birinden boşlukla ayırıldığına dikkat edin. Örneğin:

scanMenu='/var/cache/apt/archives/ /cdrom/'

jigdo-file-cache.db

Files to scan: sorusuna verdiğiniz yanıttaki dizinin içerisideki md5 toplam sağlamlarını içerir. Aynı dizini jigdo-file ile tekrar taratırsanız daha hızlı gerçekleşecektir.

Bu şu durumlarda faydalı olabilir: rev0, rev1'e güncellenmiştir. rev1 CD görüntüleri ile bazı paketler CD n'den CD n+1'e itilmiş olabilir, veya tam tersi. Eğer oldukça yavaş bir bağlantınız varsa (örn. modem), bu paketleri tekrar indirmekten kaçınabilirsiniz. Bundan dolayı, CD n'in yeni sürümünü indirirken jigdo-lite'ın n-1, n ve n+1 CD'lerini taramasını sağlamalısınız.

Eğer jigdo-lite ile aynı CD'leri 8 CD görüntüsünü güncelleme sırasında tekrar tekrar tararsanız, önbellek (cache) CD'lerdeki verinin defalarca okunmasını önleyecektir.

Önbellek jigdo dosyalarını üretmekten daha önemlidir, jigdo-file'ın her jigdo dosyası için 50GB'lık Debian yansısını taramasını istemezsiniz.

Kaynaklar

Bu NASIL artık sona yaklaşıyor, fakat sizlere jigdo araçları ve nasıl çalıştıklarıyla ilgili bir kaç bağ bırakmalıyım.

http://atterer.net/jigdo
Bu jigdo'nun ev sayfasıdır. Bu sayfaya kesinlikle göz atmalısınız; portlarla ilgili herşey, GUI araçları ve jigdo ile ilgili gün ışığındaki her şey.

http://cdimage.debian.org/~costar/jigdo
jigdo-easy için Debian paketi( jigdo-easy).

http://www.debian.org/CD/jigdo-cd
Jigdo için ana Debian sayfası.

http://packages.debian.org/testing/utils/jigdo-file.html
Debian jigdo-file paketinin resmi internet adresi.

http://lists.debian.org/search.html
Bu sayfayı debian-cd ileti listesi arşivinde arama yapmak için kullanabilirsiniz.

http://www.debian.org/MailingLists/subscribe
debian-cd ileti listesi kayıt sayfası.

https://lists.berlios.de/mailman/listinfo/jigdo-user
Jigdo ileti listesi kayıt sayfası.