Debian niçin geliştiriliyor?

Dağıtımlar, Linux'un geleceği için gereklidir. Aslında, dağıtımlar, kullanıcıların bir Linux sistemini çalıştırabilmesi için gereken çokça gerekli araç için yerelleştirme, indirme, derleme, yükleme gibi ihtiyaçları belirlerler. Ayrıca, yapılan iş binlerce kullanıcı tarafından paylaşılabilmesine rağmen, sistem yapısının tüm yükü dağıtım yaratıcısının üstündedir. Hemen hemen tüm kullanıcılar dağıtımlarıyla ilgili ilk deneyimlerini yaşarken, çoğu kullanıcı da adet yerini bulsun diye alışkın oldukları işletim sistemini kullanmaya devam ederler. Bu noktada, işletim sistemi oldukça önemli bir rol oynar.

Açıkça görünen önemliliklerinin yanında, geliştiricilerin, dağıtımlarına oldukça itina edilmesi gerekiyor. Bunun oldukça basit bir nedeni var: yaratıcının dağıtımı hatasız ve güncel tutabilmesi için sürekli çaba harcaması gerekiyor ve bu iş ne kolay ne de yeterince çekici. Bu nokta, bir sistemi yarıştan çıkarabilecek birşeydir; sistemin diğerlerine yükleme için kolay geldiğini, geniş bir donanım çeşitliliği tarafından yüklenebilir ve kullanılabilir olduğunu belirlemek ve diğerlerinin yazılımı kullanılabilir bulup bulmadığını anlamak önemlidir.

Birçok dağıtım yola iyi sistemlerle başladı ancak zamanla geliştirilmesi ikinci plana atıldı. Örneğin tipik bir vaka olarak; Softlanding Linux System'i (daha çok SLS adıyla anılır) verebiliriz. Muhtemelen Linux dağıtımları içinde en hata dolu ve kötü geliştirilen dağıtımdır ancak ne yazık ki, muhtemelen en popüler dağıtımlardan biridir. Bu durum, şüphesiz ki, artan işletim sistemi pazarında, ticari Linux "dağıtımcıları"nın, dağıtımın popülerliği üzerinde ne kadar büyük rol oynadığını göstermeye yeterlidir.

Aslında bu kötü bir durum, çünkü Linux'la tanışan çoğu insan bu "dağıtımcıların" hata dolu ve kötü geliştirilmiş dağıtımlarını kullanıyorlar. Eğer bu yeterince kötü değilse, bu "dağıtımcıların", fonksiyonel olmayan ve neredeyse kararsız dağıtımlarına; rahatsız edici bir yanıltıcı reklam alışkanlıklarının da eklendiğini söylemek daha aydınlatıcı olacaktır. Ve böylece bir çok insanın bu dağıtımı almasının yanında, reklamına bağlı olarak birçoğu bunun bir ticari işletim sistemi olduğuna inanacaklardır (ayrıca bu dağıtımcıların, Linux'u özgür değil lanse etmek yerine; GNU Genel Kamu Lisans'ı altında geliştirildiğini belirtme eğilimleri de vardır). Herşeyden öte, bu "dağıtımcılar"; çabalarının ve birçok gazetede ilan vermenin karşılığında yeterince para kazanıyorlar ve bu durum daha iyisini bilmeyenler tarafından ödüllendirilmenin kabul edilemez ve klasik bir davranışıdır. Ve bu durumu ortadan kaldırmak için birşeyler yapılması gerekmekteydi.