Debian Sürümleri

Debian 0.01'den 0.90'a kadar olan sürümler (Ağustos-Aralık 1993)

Debian 0.91 (Temmuz 1994): Bu sürüm, paketleri yükleyip kaldırabileceğiniz bir paket sistemine sahipti. Proje bu noktada bir düzine insan tarafından geliştiriliyordu.

Debian 0.93R5 (Mart 1995): Bu noktada, her paketin sorumluluğu bir geliştiriye verildi ve (dpkg) paket yöneticisi, temel sistem kurulumundan sonra paketleri yüklemek için kullanıldı.

Debian 0.93R6 (Kasım 1995): dselect göründü. Bu, a.out ikilik biçemini kullanan en son Debian sürümüydü ve yaklaşık 60 geliştirici bulunuyordu. 0.93R6 ile sürümüyle paralel olarak, ilk master.debian.org sunucusu Bdale Garbee tarafından kuruldu ve HP tarafından misafir edildi. Belirli bir master sunucuya yığılmak, Debian geliştiricilerinin her sürüm için Debian ağ yansılarına direkt olarak erişebilmeleri ve dolaylı olarak, projeyi bugün şekillendiren birçok geliştirme talimatlarına erişebilmelerini sağladı.

Debian 1.0 asla piyasaya sürülmedi: Kazayla Infomagic adında bir CD satıcısı, Debian'ın geliştirme sürümünü aldı ve 1.0 ile etiketleyerek piyasaya sürdü. 11 Kasım 1994 tarihinde, Debian ve Infomagic birlikte bu sürümün aldatıcı olduğunu duyurdu. Bruce Perens, ←Debian 1.0→ olarak etiketlenen ←InfoMagic Linux Geliştiricisi'nin 5-CDlik Kaynak Seti-Kasım 1995→ CD'sindeki bilgilerin Debian 1.0 sürümü olmadığını ve bunun sadece ELF formatındaki geliştirme versiyonu olduğunu ve düzgün boot edemeyeceğini ya da düzgün çalışmayacağını ve piyasaya sürülmüş bir Debian sisteminin katilesini yansıtmadığını duyurdu. Debian Projesi, CD versiyonu ile yeni Debian sürümünün karışmaması için, bir sonraki sürümünü ←Debian 1.1→ olarak duyurdu. Debian 1.0 etiketli CD versiyonu yanıltıcıdır ve kullanılmamalıdır.

Debian 1.1:: Buzz(17 Haziran 1996): Buzz, bir kod adıyla sürülen ilk Debian sürümüdür. Bu kod adı, bundan sonraki sürümlerin çoğunda olduğu gibi, Oyuncak Hikayesi (Toy Story) filminden bir karakterin adıdır. Aynı zamanda, o zamanlar bu filmi yapan firma olan Pixar'da çalışan Bruce Perens; p rojenin liderliğini Ian Murdock'tan devralmıştır. Bu sürüm, Linux 2.0 çekirdeğini kullanan, 474 paket içeren tamamen ELF bir sürümdür.

Debian 1.2:: Rex (12 dec 1996): Filmdeki plastik dinazora ithafen Rex ismi kullanılmıştır. Bu sürüm, 120 geliştirici tarafından geliştirilen 848 paket içerir.

Debian 1.3:: Bo (5 june 1997): Koyun güden kız, Bo Peep'e ithafen kullanılmıştır. Bu sürüm; 200 geliştirici tarafından sürdürülen 974 paket içerir.

Debian 2.0:: Hamm (24 July 1998): Filmdeki domuz bankasına ithafen kullanılmıştır. Bu sürüm, Motorola 68000 serileri için destek de içeren, Debian'ın ilk çok-mimarili sürümüdür. Proje lideri, Ian Jackson ile birlikte, bu sürümde libc6 geçişi yapıldı ve 400'ün üzerinde geliştiriciyle beraber 1500'ün üzerinde paket içermekteydi.

Debian 2.1:: Slink (9 Mart 1999): Filmdeki dimdik oturan köpeğe ithafen kullanıldı. İki yeni mimari, Alpha ve SPARC eklendi. Proje lideri, Wichert Akkerman ile beraber, bu sürüm 2250 paketle birlikte, resmi CD seti için, 2 CD'ye ihtiyaç duyuyordu. Bu sürümdeki anahtar değişiklik yeni bir paket yönetim arayüzü olan apt'nin karşılanmasıydı. Büyük bir gururla, apt'nin Açık Kaynak işletim sistemlerindeki paketleme ve yükleme programlarının boşluğunu doldurduğunu söyleyebiliriz.

Debian 2.2:: Potato (15 Ağustos 2000): Filmdeki ←Bay Patates Kafa→'ya ithafen isimlendirilmiştir. Bu sürüm, PowerPC ve ARM mimarileri için destek içermekteydi. Proje lideri olarak, yine Wichert ile birlikte, bu sürümde 450 geliştiricinin yanında, 2600 kaynak paketten derlenen 3900 ikilik paket bulunmaktaydı.

Debian 3.0:: Woody (19 Temmuz 2002): Filmdeki ana karakter, kovboy "Woddy"ye ithafen bu isim verilmiştir. Bu sürümle beraber, IA-64, HP PA-RISC, MIPS (big endian), MIPS (little endian) ve S/390 mimarileri desteklenmiştir. Bu sürüm ayrıca, ABD'de ihracat için kısıtlamalar aydınlatıldığından beri kriptografik yazılım içeren ve QT ile ilgili lisans sorunları halledildikten sonra, KDE'yi içeren ilk sürümdür. Proje lideri, Bdale Garbee ile birlikte, bu sürümde 900'den fazla Debian geliştiricisi ve yaklaşık 8500 ikilik paket bulunmaktaydı ve resmi set; 7 ikilik CD'ye ihtiyaç duymaktaydı.

Debian 3.1:: Sarge (6 Haziran 2005): Yeşil plastik asker Sarge'a ithafen isimlendirilmiştir. Bu sürüm, yeni mimari içermemesine rağmen, resmi olmayan ve yeni Alioth Proje Sitesi doğrultusunda geliştirilen bir AMD64 portu içerir. Bu sürüm, yeni bir yükleyici sunar: debian-installer. Bu yükleyici, otomatik donanım algılama ve gözetimsiz yüklem özelliklerine sahiptir. Bu sürüm ayrıca otuzdan fazla dile tamamen tercüme edilmiştir ve tam bir ofis suiti içeren ilk sürümdür: Openoffice.org. Proje lideri olarak, Branden Robinson önderliğinde, 900'den fazla geliştirici ve yaklaşık 15400 ikilik pakete sahiptir ve resmi seti için 14 ikilik CD'ye ihtiyaç duymaktadır.

Debian 4.0:: Etch (8 Nisan 2007): Filmdeki çizilip silinebilen tahtaya ithafen bu isim verilmiştir. Bir mimari desteği eklendi: AMD64 ve m68k için resmi destek sonlandırıldı. Bu sürüm yükleyici olarak debian-installer kullanmayı sürdürmesine rağmen grafik tabanlı yükleyici de sunmaktadır. Diğer yenilikler ise; indirilen paketlerin kriptografik doğrulanması, daha esnek disk bölümleme (şifrelenmiş disk bölümleri için destek ile birlikte), basitleştirilmiş eposta yapılandırması, daha esnek masaüstü seçimi, basitleştirilmiş ama güçlendirilmiş yerelleştirme ve kurtarma modu gibi yeni modlardır. Yeni kurulumların bilgisayarı yeniden başlatması gerekmiyor. Geçmişteki iki aşamalı kurulum süreci bu sürümle birlikte birleştirildi. Bu yeni yükleyicinin grafik sürümü, bileşik karakterlerin ve komleks dillerin kullanımına imkan vererek kullanılabilen çevirilerin sayısını ellinin üzerine çıkartmıştır. Neredeyse sürümle aynı tarihte Sam Hocever proje liderliğine seçildi ve geliştirici sayısı 1030'un üzerine çıktı. Sürüm 18000 ikilik pakete sahiptir ve resmi set 20'den fazla CD (3 DVD) olarak dağıtılmaktadır. Aynı zamanda öntanımlı masaüstünden farklı iki masaüstüyle kurulabilecek iki farklı kurulum CD'si de mevcuttur.