Debian bu sorunların üstesinden nasıl gelecek?

Debian tasarım süreci, sistemin yüksek kalitede olduğunun garantisini vermeli ve toplumun ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Diğerleri, geniş bir kaynak ve arkaplana sahip olmalarına rağmen, Debian modüler bir biçimde geliştirilme kabiliyetine sahiptir. Alanlarında emin uzmanlar tarafından geliştirildiği için; dağıtımın içeriği yüksek kalitededir. Geliştirmeye diğerlerini de dahil etmek, dağıtımın yapıcının istediği gibi değil de, kullanıcıların istediği gibi geliştirilmesini sağlar. Bu ihtiyaçlara antipati duyan ve diğerlerinden girdileri saklayan küçük bir grupla dağıtım geliştirmek oldukça zor olacaktır.

Debian Linux, ayrıca Özgür Yazılım Vakfı ve Debian Linux Kurumu tarafından fiziksel medya üzerinde dağıtılacaktır. Böylece kullanıcıların, Internet ya da FTP erişimi olmadan, basılmış dökümanlar ve teknik destek gibi ürünlere ve servislere erişebilmelerine olanak sağlar. Bu yöntem sayesinde, Debian mümkün olduğundan daha çok organizasyon tarafından kullanılacak ve dağıtımın odak noktası, kar ya da dönüşler olmadan, birinci sınıf ürün üzerinde olacaktır.

Özgür Yazılım Vakfı, Debian'ın geleceği hakkında oldukça önemli bir role sahiptir. Bu basit gerçek, dünyaya, Linux'un ticari bir ürün olmadığı ve olamayacağı mesajını yolladığı gibi, hiçbir zaman ticari olacak yarışamayacağı anlamına gelmez. Aynı fikirde olmayanlarınız için, ticari bir ürün olmadıkları halde ticari pazarda patlamaya yol açan, GNU Emacs'in ve GCC'nin başarısını gözönünde bulundurmanızı öneririm.

Zaman, Linux camiasında tek bir kişiyi zenginleştirmenin zararları ve geleceği hakkında konuşmaya değil, Linux'un geleceği hakkında yoğunlaşmaya gelmiştir. Debian'ın geliştirilmesi ve dağıtılması, bu bildiride bahsettiğim sorunlara cevap olmayacaktır ancak en azından bu sorunların çözülmesi için yeterli ilgiyi çektiğini umuyorum.