Detaylı Tarihçe

0.x Sürümleri

Debian, Ağustos 1993 yılında Purdue Üniversitesi'nde lisans öğrencisi olan Ian Murdock tarafından başlatıldı. Debian, Kasım 1994'ten, Kasım 1995'e kadar, bir senelik süre içinde, Richard Stallman tarafından başlatılan, Özgür Yazılım Vakfı (FSF)'nın GNU projesi tarafından desteklendi ve Genel Kamu Lisansı (GPL) ile lisanslandı.

Debian 0.01'dan, Debian 0.90'a kadar olan sürümler Ağustos 1993 ile dec 1993 arasında sürüldü. Ian Murdock şöyle diyor:

" Debian 0.91, Haziran 1994'te sürüldü. Bu sürüm, kullanıcılara paketleri el ile kurmalarına yarayan ilkel bir paket sistemine sahipti (ancak bağımlılık kontrolü ya da buna benzer birşey yoktu). Bu zamanlarda, Debian'da benle birlikte düzinelerce insan çalışıyordu. 0.91 sürümü bu şekilde oluştu.

1994'ün çoğu, diğerlerine katkıda bulunmak amacıyla, Debian Projesi'ni organize etmek için, ve tabii ki dpkg'yi (Ian Jackson bundan büyük derecede sorumludur) geliştirmek için harcandı. Hatırladığım kadarıyla süreçleri doğru yapabilmek için çalıştığımız dahili sürümler dışında, 1994 yılında genel bir sürüm yoktu.

Debian 0.93 Sürüm 5, Mart 1995'te ortaya çıktı ve ilk "modern" Debian sürümü olma özelliğini elde etti: bu sürümle beraber, bir çok geliştirici (düşünün, kaç tane olduğunu bile hatırlayamıyorum) görev aldı ve her biri, kendi paketlerini geliştirdi. Bu aşamada, dpkg, taban sistem kurulduktan sonra, bu paketleri yüklemek ve yerelleştirmek için kullanıldı.

Debian 0.93 Sürüm 6, Kasım 1995'de çıktı ve son a.out sürümüydü. 0.93R6'da paketleri geliştiren yaklaşık altmış geliştirici bulunmaktaydı. Eğer yanlış hatırlamıyorsam, dselect ilk olarak 0.93R6'da göründü. "

Ian Murdock, ayrıca Debian 0.93R6 hakkında şöyle der "... her zaman benim en sevdiğim Debian sürümü olmuştur", aynı zamanda bu sürümle birlikte, kişisel nedenlerden ötürü, CDROM imalatçısının hatasından dolayı, Debian 1.1 olarak duyurulan Debian 1.0'ın sürülmeye hazırlanıldığı, Mart 1996'da, projede aktif olarak çalışmaya son vermiştir. Bu olayla birlikte, bir daha bu şekilde hatalarla karşılaşmamak için, "resmi" CDROM imajı konsepti benimsenmiştir.

Ağustos 1995 sıralarında (Debian 0.93 Sürüm 5 ve Debian 0.93 Sürüm 6 arasında), Hartmut Koptein, Motorola m68k ailesi için bir port yazmaya başlayarak, ilk Debian portunu başlatmış oldu. Kendisi bu durumu şöyle belirtir "Bir çok, bir çok paket i386-merkezliydi (little endian, -m486, -O6 ve libc4 için olanların hepsi) ve makinamda (31 MHz'lik bir Atari Medusa 68040) paketler için bir başlangıç tabanı oluşturma işi oldukça zordu. Üç ay sonra (Kasım 1995'de), tümü libc5 için olan 250 paketten 200 tanesini yükledim!". Bundan hemen sonra, Vincent Renardias ve Martin Schulze ile birlikte, PowerPC ailesi için port çalışmalarına başladı.

Bu zamandan itibaren, Debian Projesi, başka mimariler için bir çok portu içine alacak şekilde gelişti, yeni bir (Linux olmayan) çekirdek olan GNU Hurd mikro çekirdeği ve son olarak da BSD çekirdeği için bir port içerdi.

Projenin eski üyelerinden, Bill Mitchell Linux çekirdeğini şöyle hatırlar :

"... 0.99r8 ve 0.99r15 arası bizim başladığımız zamanlardı. Uzun bir süre boyunca, 20 MHz'lik 386- tabanlı bir makinede, çekirdeği 30 dakikadan az bir süreyle derliyordum ve aynı zamanda 10 Mb disk alanı altında Debian sistemini hemen hemen aynı süre içinde yüklüyordum.

" ... başlangıç grubu, Ian Murdock, ben, Ian Jackson, soyadını söylemediğim başka bir Ian, Dan Quinlan, ve ismini söylemediğim diğer bir kaç insandan oluşuyordu. Matt Welsh, başlangıç grubunun bir parçası olan ve aramıza erken katılan katılan başka bir üyeydi (projeden ayrıldı). Birileri e-posta listelerini kurdu, ve çalışmaya başladık. Daha önce söylediğim gibi, belirli bir planla yola çıkmadık ya da toplanıp hiç bir popüler moda üzerinde organize olmadık. Baştan beri, tekrarlıyorum, rastgele paket kolleksiyonları için kaynak biriktirmekle başladık. Zamanla, temel dağıtıma beraberce koymamız gereken paketlere geldik: çekirdek, bir kabuk, güncelleme, getty, bir çok değişik program ve sistemi başlatmaya yarayacak destek dosyaları ve aynı zamanda bir çekirdek seti".

Eski Debian Paketleme Sistemi

Projenin ilk zamanlarında, üyeler sadece kaynak paketleri kullanıyorlardı. Her bir paket, upstream kaynak kodu, bir Debianlaştırılmış patch dosyası içermek zorundaydı ve kullanıcılar kaynakları untar'lamak, patch'leri uygulamak için ikilik kodları kendileri derlermek zorundaydı. Kısa zaman sonra, bir ikilik dağıtım şemasına ihtiyaç duydular. Hemen sonra, Debian-özelleştirilmiş ikilik formatında bir paket yaratan ve paketleri açmaya ve yüklemeye yarayan paketleme aracı; dpkg, Ian Murdock tarafından yazıldı.

Daha sonra, bu paketleme aracının geliştirilmesi Ian Jackson tarafından alındı ve dpkg-deb adı verilerek, bugünkü Debian sisteminde kullanılan, dpkg-deb'i kullanmaya yarayan, Bağımlılıkları ve çelişmeyi yok eden dpkg yazıldı. Bu araçla üretilen paketlerde, başlıktaki bazı kontrol bilgileri tarafından ayrılan; paketleri yaratırken kullanılan versiyonu listeleyen bir başlık kısmı, ve tar arşivini belirten bir ofset içeren bir kısım bulunmaktaydı.

Bu zamanlarda, projenin üyeleri arasında bir tartışma ortaya çıktı -- bazıları dpkg-deb tarafından yaratılan Debian'a özel formatın ar tarafından yapılması gerektiğini düşünüyordu. Birçok yeniden geçirilen dosya formatından ve paketleme araçlarından sonra, ar formatı kabul edildi. Bu değişimin anahtar noktası, bir Debian paketinin, herhangi bir Unix türevli sistemde, güvenilmeyen çalıştırılabilir programlar olmadan açılmasını sağlamasıdır. Başka bir deyişle, her standart Unix türevindeki 'ar' ya da 'tar' gibi araçlar sayesinde bie Debian paketini açabileceğiz.

1.x Sürümler

Ian Murdock, Debian'dan ayrıldığı zaman, Bruce Perens'i projenin yeni lideri olarak ilan etti. Bruce, Debian'ı ilk olarak; ham radyo istasyonları için kullanışlı programları içeren bir Linux dağıtımı yaratmak için çabaladığı zaman tanıdı. Debian'ın çekirdek sistemini projesi için oldukça uygun buldu ve böylece Bruce; ham radyo istasyonlarıyla uğraşmayı erteleyerek; taban Linux sistemiyle ve ilgili yükleme araçlarıyla uğraşmaya ve Debian yükleme betikleri yazmaya başladı ve bir çok sürüm için Debian yükleme araç kitinin temelini oluşturan şimdilerde gördüğünüz Debian Kurtarma Disketi'ni oluşturdu.

Ian Murdock diyor ki:

"Bruce, başarıya ulaşmasını beklediğim biriydi, neredeyse bir yıldır temel sistemle uğraşıyordu."

Görevi boyunca, Debian Özgür Yazılım Kılavuzları ve Debian Sosyal Sözleşmesi gibi projelerin başlatılması için efor sarfetti ve Açık Donanım Projesini başlattı. Proje lideri olduğu zamanlarda, Debian pazar payı aldı ve teknik olarak yetenekli Linux kullanıcılarının katılmasını sağladı.

Bruce Perens Software in the Public Interest, Inc.'in yaratılmasına önayak olan insanlardan biridir.

Bu zamandan sonra çıkan Debian sürümleri:

  • 1.1 Buzz Haziran 1996'da duyurdu (474 paket, 2.0 çekirdeği, tamamen ELF, dpkg)
  • 1.2 Rex Aralık 1996'da duyuruldu. (848 paket ve 120'den fazla geliştirici bulunuyordu)
  • 1.3 Bo Temmuz 1997'de duyuruldu (974 paket, 200'den fazla geliştirici bulunuyordu).

En son olanı 1.3.1R6 şeklindedir ve 1.3 sürümünü gösteren birçok sürüm mevcuttur.

Bruce Perens, Temmuz 1998'de Debian proje lideri olarak yerine Ian Jackson'u getirdi.

2.x Sürümleri

Ian Jackson, 1998 yılı başlarında Debian Projesi'nin lideri konumuna geçti ve bundan çok kısa bir süre sonra, Yardımcı başkan sıfatı ile, projeyi Kamu Yararına Yazılım kuruluna ekledi. Mali İşler Müdürü'nün (Tim Sailer), Başkan'ın (Bruce Perens) ve Sekreter'in (Ian Murdock) istifasından sonra seçilen diğer üç üye ile birlikte Kurul'un Başkan'ı ilan edildi: Martin Schulze (Başkan Yardımcısı), Dale Scheetz (Sekreter) ve Nils Lohner (Mali İşler Müdürü).

Debian 2.0:: (Hamm), Intel i386 ve Motorola 68000 serisi mimarileri için, 1998 Haziranında piyasaya sürüldü. Bu sürüm, C sistem kütüphanelerinin yeni bir sürüme gideceğinin işareti olarak görüldü (glibc2 ya da tarihsel olarak libc6). Sürümün bu zamanında, 400'den fazla Debian geliştiricisinin yerelleştirdiği 1500'den fazla paket bulunuyordu.

1999 Ocak ayında, Wichert Akkerman, Debian Proje Lideri olarak Ian Jackson'un yerine geçti. Debian 2.1 birkaç son dakika sorunları yüzünden bir hafta geç olarak 9 Mart 1999 tarihinde duyuruldu.

Debian 2.1:: (Slink), iki yeni mimariye resmi desktek özelliğiyle geldi: Alpha ve Sparc. X-Windows paketleri, eski sürümlere göre oldukça yeniden yapılandırılmış olarak yer aldı ve 2.1, yeni-jenerasyon Debian paket yönetim arayüzü apt ile geldi. Aynı zamanda, bu sürüm Debian'ın "Resmi Debian CD seti"'nin ilk kez 2 CD-ROM'a sahip olduğu sürümdür; dağıtım yaklaşık 2250 paket içeriyordu.

21 Nisan 1999'da, Corel'in Debian temelli ve KDE takımı tarafından üretilen bir masaüstü ortamı olan bir Linux dağıtımı yapmak istediğini açıklayınca, Corel Şirketi ve K Masaüstü Projesi fiilen bir anlaşma yaptılar. Takip eden ilkbahar ve yaz ayları süresinde, yeni bir Debian-tabanlı dağıtım, Storm Linux meydana çıktı ve Debian Projesi, hem CD-ROM'lar ya da resmi Proje web siteleri gibi resmi versiyonlarda onaylanmış-Debian materyallerinde kullanmak amacıyla resmi bir logo, hem de Debian türevli resmi olmayan materyaller için resmi olmayan bir logo seçti.

Yeni, benzersiz bir Debian port'u da bu zamanlarda başladı, Hurd. Bu, Linux-olmayan bir çekirdek; bir GNU Mach mikro çekirdeği GNU Hurd kullanan ilk port'tu.

Debian 2.2:: (Potato) 15 Ağustos 2000 yılında, Intel i386, Motorola 68000 serileri, alpha, SUN Sparc, PowerPC ve ARM mimarileri ile çıktı. Bu sürüm, PowerPC ve ARM port'larını içeren ilk sürümdü. Bu sürümle birlikte; 450 Debian geliştiricisi tarafından sürdürülen 3900'den fazla ikilik ve 2600'den fazla kaynak paket bulunuyordu.

Debian 2.2 hakkındaki ilginç gerçeklerden biri; etrafındaki tüm sorunlara rağmen, bir özgür yazılımın nasıl modern bir işletim sistemine liderlik edebilceğini göstermesidir. Bu durum; konuyla ilgilenen bir grup tarafından Counting potatoes isimli bir makalede şöyle ele alımıştır:

"[...] Debian 2.2 (nam-ı diğer potato)'nin kodunun fiziksel kaynak satır sayısını (SLOC) tespit etmek için, David A. Wheeler'ın slocsayaç sistemini kullandık. Debian 2.2'nin 55,000,000'dan fazla fiziksel SLOC içerdiğini (neredeyse 8 ay sonra çıkan, Red Hat 7.1'in iki katı) ve böylece Debian geliştirme modelinin (dünyanın dört bir tarafındaki gönüllü katılımcılardan oluşan büyük bir grubun çalışmasına dayalı bir model) en az diğer geliştirme modelleri kadar yetenekli olduğunu gösterdik.[...] Ayrıca, eğer Debian, Debian 2.2 sürümünü geleneksel tescil metotlarıyla geliştirilseydi, COCOMO modeline göre 1.9 milyon ABD dolarına yakın bir parayı gözden çıkarmak zorunda kalacaktı. Üstelik, dağıtımda kullanılan programla dillerinin (%70'den fazla C, %10 kadar C++, %5 civarında LISP ve Shell, ve diğerleri) ve büyük paketlerin (Mozilla, Linux çekirdeği, PM3, XFree86, vs.) analizini de önerdik."

3.x Sürümleri

Woody, sürüm için hazırlanmadan önce, ana ftp'nin arşiv sisteminde bir değişiklik yapılması gerekiyordu. "Test" gibi, özel amaçlı dağıtımları sağlayan paket havuzları, ilk olarak Aralık 2000'de woody için ftp-master'ında aktifleştirildi. Bir paket havuzu, dağıtımın (deneme, kararsız, test, ve kararlı), Paketler dosyasında bulunan paketlerinin değişik versiyonlarını içeren bir kolleksiyondur.

Yeni bir dağıtımla birlikte test sürümü tanıtılır. Genelde, testten geçen kararsız paketler (bir kaç hafta sonra) kararlı olarak adlandırılır. Bu yöntem, donmuş zamanı azaltmaya yarar ve herhangi bir zamanda yeni bir sürüm hazırlama kabiliyeti verir.

Bu dönemde, düzenlenmiş Debian versiyonlarını sağlayan bazı şirketler kapandı. Corel, 2001'in ilk çeyreğinde Linux şubesini sattı, Stormix 17 Ocak 2001'de iflasını ilan etti ve Progeny 1 Ekim 2001'de çalışmasını durdurdu.

Yeni sürüm için donma, 1 Temmuz 2001'de başladı. Ancak; ana arşivde kriptografik yazılıma giriş ve taban mimarideki değişiklikler (gelen arşiv mimarisi ve güvenlik mimarisi) sonucunda ortaya çıkan boot disketlerindeki sorunlar nedeniyle yeni sürümü duyurmak bir yıldan fazla zaman aldı. Buna rağmen, bu tarihlerde, kararlı sürüm (Debian 2.2) yedi kez yenilendi ve iki Proje Lideri seçildi: Ben Collins (2001'de) ve Bdale Garbee. Aynı zamanda, paketleme dışındaki birçok alanda, Debian gelişimini sürdürdü; uluslararası kontrol sağlandı, Debian'ın web sitesi (bin kadar sayfa) 20 değişik dile çevrildi ve yeni sürümün yükleme aşaması 23 dil için hazırlandı. Ayrıca, woody sürüm zaman çerçevesinde; Debian'ı değişik alanlara uyumlu yapabilmek amacıyla; Debian Junior(çocuklar için) ve Debian Med (tıbbi çalışma ve araştırmalar için) adında iki yeni dahili proje başlatıldı.

Debian'daki yoğun çalışma temposu; geliştiricilerin Debconf adında yıllık bir toplantı düzenlemelerini engellemedi. İlk toplantı, 2 ve 5 Temmuz arasında, Bordeux (Fransa)'da Libre Software Meeting (LSM) ile birlikte; yaklaşık kırk kadar Debian geliştiricisinin katılımıyla yapıldı. İkinci konferans, 5 Temmuz 2002'de, yaklaşık seksen kadar katılımcıyla birlikte Toronto (Kanada)'da yapıldı.

Debian 3.0:: (Woody) 19 Temmuz 2002'de, Intel i386, Motorola 68000 serileri, alpha, SUN Sparc, PowerPC, ARM, HP PA-RISC, IA-64, MIPS, MIPS (DEC) ve IBM s/390 mimarileri için duyuruldu. Bu sürüm, HP PA-RISC, IA-64, MIPS, MIPS (DEC) ve IBM s/390 portlarını içeren ilk sürümdü. Bu sürüm, dokuz yüzden fazla Debian geliştiricisinin sürdürdüğü 8500'den fazla ikilik paket içeriyordu ve CD-ROM'ların yanında, DVD ortamında sunulan ilk sürüm olma özelliğini taşıyordu.

Yeni sürümden önce, Debconf yıllık toplantısı, 12-17 Temmuz'daki Debcamp'ın ardından, 18 Temmuz ile 20 Temmuz 2003 arasında, yaklaşık yüzyirmi katılımcıyla gerçekleşti. Beşinci konferans, 26 Mayıs ve 2 Temmuz 2004 arasında Brezilya'da Porto Alegre'de, yaklaşık yirmi altı değişik ülkeden, yüzalmış katılımcıyla birlikte gerçekleştirildi.

Debian 3.1:: (sarge), 6 Haziran 2005'de, dağıtımın proje altyapısı tarafından barındırılan ve alioth.debian.org'da mevcut; resmi olmayan bir AMD64 portu haricinde, woddy'nin içerdiği aynı mirariler için duyuruldu. Bu sürümde, bin beşyüz Debian geliştiricisinin geliştirdiği 15,000 kadar ikilik paket bulunuyordu.

Sürümün çıkması için geçen uzun zamana bağlı olarak, sarge sürümü birçok büyük değişiklik içeriyordu. Bu sürüm yalnızca önceki versiyonda sürülen paketlerin %73'ünün güncellenmesiyle kalmadı, aynı zamanda; OpenOffice suiti, Firefox web tarayıcısı ve Thunderbird e-posta istemcisini de içeren 9,000 tane, önceki sürümün yaklaşık iki katı kadar yeni paketle geldi.

Bu sürüm, 2.4 ve 2.6 Linux çekirdek serisi, XFree86 4.3, GNOME 2.8, KDE 3.3 ve yeni bir yükleyiciyle birlikte sürüldü. Bu yeni yükleyici, donanım algılamasına sahip; her mimariden acemi kullanıcılar için kurulumu kolay yapmaya yarayan ve daha gelişmiş yüklemeleri destekleyen (RAID, XFS ve LVM desteği ile) yeni modüler yapısıyla, eski boot-disketli yükleyicilerin yerini aldı. Aynı zamanda paket yönetimi seçilen araca geçebilme özelliğine sahipti. Bu sürümle beraber, yazılımın yaklaşık kırk dile çevrilmesiyle tam bir uluslararası destek sağlandı. Desktek belgeleri: yükleme kılavuzları ve sürüm notları da yaklaşık on onbeş dil için desteklendi.

Ayrıca bu sürüm, akademik paketlerinin ve özellikle engelli insanlar için tasarlanmış paketlerinin sayısı ile desteklenen Debian-Edu/Skolelinux, Debian-Med ve Debian-Accessibility alt-projelerini içeriyordu.

Altıncı Debconf toplantısı, 10 ve 17 Temmuz 2005 tarihleri arasıda üçyüz katılımcıyla birlikte, Finlandiya'daki Espoo'da yapıldı. Konferans hakkındaki görüntülere bu adresten ulaşılabilir.

Yedinci Debconf toplantısı, 14 ve 22 Mayıs 2006 tarihleri arasında ikiyüzden fazla katılımcıyla birlikte Oaxtepec, Mexico'da yapıldı. Konferans hakkındaki görüntülere ve fotoğraflara bu adresten ulaşılabilir.

4.x Sürümleri

Debian 4.0:: (etch), 8 Nisan 2007'de, sarge ile aynı sayıda mimari destekleyerek (AMD64 desteği eklenirken m68k desteği sonlandırıldı) duyuruldu. Yine de m68k portu kararsız dağıtımda hala ulaşılabilir durumdadır.Bin otuzdan fazla Debian geliştiricisi tarafından sürdürülen 18200 kadar ikilik paket barındırmaktadır.

Önemli olaylar

Temmuz 2000: Joel Klecker öldü

11 Temmuz 2000 tarihinde, Joel Klecker, namı-ı diğer Espy, 21 yaşında aramızdan ayrıldı. Debian listelerinde, #mklinux'da ya da kanallarda 'Espy'ı gören hiçkimse, O'nun, takma adının ardında Duchenne Kas Erimesi ve Zayıflaması hastalığından ısdırap çeken genç bir adam olduğunu bilmiyordu. Çoğu insan onu, 'Debian glibc ve powerpc adamı' olarak tanıyordu ve Joel'in boğuştuğu zorluklardan kimsenin haberi yoktu. Fiziksel olarak günden güne güçsüzleşmesine rağmen, O yine de büyük zekasını ve fikirlerini bizlerle paylaştı.

Joel Klecker (namı-ı diğer Espy) her zaman hatırlanacak.

Eylül 2000: Paket havuzlarının gerçekleştirimi

James Troup, paket havuzları üzerinde arşiv sürdürme araçları ve paket havuzlarını gerçekleştirmek için çalışıyordu. Bu tarihten sonra, her paket; kaynak paketine göre, uygun klasörün içinde uygun havuza yerleştirilmeye başlandı. Dağıtım dizinleri, yalnızca havuza referans edilmiş olan paketlere erişebilecekti. Böylece kararsız ve test sürümlerinin örtüşmesi sağlanacaktı. Bu arşiv aynı zamanda PostgreSQL kullanıyordu.

Mart 2001: Christopher Rutter öldü

1 Mart 2001 tarihinde, Christopher Matthew Rutter (nam-ı diğer cmr), henüz 19 yaşında, kendisine çarpan bir araba tarafından öldürüldü. Christopher, Debian projesinin en genç ve ARM portuna olan desteğiyle, iyi tanınan üyelerinden biriydi.

Chris Rutter her zaman hatırlanacak.

Mart 2001 Fabrizio Polacco öldü

28 Mart 2001 tarihinde, Fabrizio Polacco uzun bir süredir devam eden hastalığının sonucunda vefat etti. Debian Projesi, üstün çalışması ve kendisini Debian ve Özgür Yazılım'a adamasıyla onunla gurur duyuyor. Fabrizio'nun katkıları asla unutulmayacak ve diğer geliştiriciler onun işini devam etticerecekler.

Fabrizio Polacco her zaman hatırlanacak.

Temmuz 2002: Martin Butterweck öldü

21 Temmuz 2002'de Martin Butterweck (namı-ı diğer blendi), lösemiyle savaşını kaybetti. Martin, Debian projesine yeni katılmış genç bir üyeydi.

Martin Butterweck her zaman hatırlanacak.

Kasım 2002: Debian sunucusunda yangın çıktı

20 Kasım 2002'de saat 08:00 sularında University of Twente Network Operations Center (NOC)'da yangın çıktı. Bina tamamiyle yanıp kül oldu. Yangın birimleri sunucu alanını kurtarmak için ellerinden geleni yaptı. Bu arada, NOC; kalite güvencesi (qa) ve yeni-sürdürücü veritabanlarının yanında; hem güvenlik hem de ABD-harici arşivini içeren satie.debian.org'a ev sahipliği yaptı. Debian bu arşivleri, ABD'den Hollanda'ya taşınan klecker host'u üzerinde yeniden kurdu.

Mayıs 2004: Manuel Estrada Sainz ve Andrés García öldü

9 Mayıs'ta, Manuel Estrada Sainz (ranty) ve Andrés García (ErConde) İspanya, Valensiya'daki Özgür Yazılım konferansından dönerken trajik bir araba kazasında can verdiler.

Manuel Estrada Sainz ve Andrés García her zaman hatırlanacaklar.

Temmuz 2005: Jens Schmalzing öldü

30 Temmuz'da Jens Schmalzing (jensen) Almanya, Münih'teki çalışma yerinde trajik bir kaza sonucu vefat etti. Jens, birçok paketin geliştiricisi, PowerPC portunun destekçisi, çekirdek takımının üyesi ve versiyon 2.6'daki PowerPC çekirdek paketinin geliştirilmesine yardımcı olmuştur. Ayrıca, Mac-on-Linux emülatörünü ve çekirdek modüllerini sürdürmüştür ve yükleyici ve onun Münih aktiviteleriyle ilgilenmiştir.

Jens Schmalzing her zaman hatırlanacak.

Sırada ne var?

Debian Projesi, halen kararsız dağıtım (Oyuncak Hikayesi filminde, yan kapıda bekleyen, asla dünyaya bırakılmaması gereken, "kararsız" ve kötü oğlan sid adıyla kodlanan sürüm) Sid üzerinde çalışıyor. Sid, aynı zamanda "Halen geliştirilen" (Still In Development) kararsız sürümün kalıcı adı olarak kalmıştır. Güncellenen ya da yeni geliştirilen paketlerin çoğu bu dağıtım üzerine yüklenmiştir.

Test sürümünün bir sonraki kararlı sürüme dönüşmesi planlanıyor ve şu an lenny kodadına sahip.