Giriş

Kendi Linux'unuza sahip olmanız için donanımları ve yazılımları yapılandırmanız gerektiğinden bu belge LDP'nin en önemli belgelerinden biridir. Bu NASIL geliştiricilerin Altın Çağı'nda, temel olarak komut satırı için yaratıldı. Güncel dağıtımlar için çok eski ve büyük hale geldiğinden yapabildiğim kadar basitleştirerek yeniden yazdım.

Temel olarak, Linux kullanıcıları sistemi yapılandırabilmek için bazı yapılandırma dosyalarına yazmak zorundadırlar. Bunu daha basitleştirmek için artık programlar ve sihirbazlar da bulunmaktadır. Bu programlar dağıtımdan dağıtıma farklılık göstermektedirler.

Bu NASIL'da Mandrake-Linux ve Red-Hat hakkında konuşacağım.

Telif Hakkı

Bu belgenin telif kakkı © 2006-03-16 Gilbert O'Sullivan'a aittir. Belgeyi GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı altında kopyalayabilir ve dağıtabilirsiniz. Bu Lisansın bir kopyasını http://www.gnu.org/licenses/lgpl.html adresinde bulabilirsiniz.

Teşekkür

Bildiklerimi öğrendiğim diğer NASIL'ların ve kılavuz sayfalarının yazarlarına ve bana geri bildirimde bulunan herkese çok teşekkür ederim.

Tanımlama

Bu belgenin eski sürümlerinde çeşitli dağıtımlardan bahsetmiş olsam da bundan sonra son sürümlerine kolaylıkla ulaşabileceğiniz dağıtımların önemli örneklerinden olduklarından Mandrake-Linux ve Red Hat'ten bahsedeceğim. Daha fazla bilgi almak isterseniz ya da bir şey anlamadıysanız okuduğunuz bu belgenin orjinalinin de aralarında bulunuğu diğer NASIL'ları içeren Linux Belgelendirme Projesi'ne göz atabilirsiniz. Modem, yazıcı ve tarayıcıların x86 mimarisinde yapılandırmalarından bahsedeceğiz. Tablet'ler de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.