Yapılandırma Araçları

Bu belge temel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm büyük sabit diskleri olan ve grafik arayüz çalıştıran bilgisayarlar için, ikinci bölüm ise kısıtlı kaynakları olan ve komut satırından çalışmak zorunda olduğunuz bilgisayarlar içindir.

Kontrol Merkezi

Elbette çalışan bir grafik arayüzünüz varsa herşeyi yapılandırmak oldukça kolay olacaktır. 8.0 sürümünden itibaren Mandrake-Linux drakconf paketiyle birlikte gelmektedir. Diğer dağıtımların da kendi kontrol merkezleri vardır. Bu sihirbaz ile aşağıdakileri ayarlamanız mümkündür:

 • Kullanıcılar
 • Önyükleyici
 • Disk yönetimi
 • Görüntü
 • Güvenlik duvarı
 • Kılavye
 • Fare
 • Yazıcı
 • Servisler

Görüntü

Aşağıdaki iki adımla X sunucu yapılandırmasını değiştirebilirsiniz.

Birinci Adım

Linux işletim sistemi Kullanıcı Grafik Arayüzü (GUI) olarak X windows system'ın özgür bir sürümü olan, X.org sitesinin üyeleri ve IBM'in katkılarıyla geliştirilen, XFree'yi kullanmaktadır. Günümüzde X sunucu yapılandırması nerdeyse otomatik hale geldiğinden eğer şanslıysanız Linux kurulumundan sonra bakinayı yeniden başlatabilmeniz için ilave birşey yapmanıza gerek kalmaz. Yine de eğer olursa, bir çok paketin kurulmasına karşın X sunucusunu başlatamadığınızı söyleyen bir mesajla karşılaşırsınız. Bunun nedeni monitörünüzün veya ekran kartınızın doğru algılanamamasıdır. Tek yapabileceğiniz, Özet kısmına kadar tüm kurulumu güncellemektir. Burada grafik arayüz ayarlarınızı değiştirebilirsiniz ama çok dikkatli olun. Şansınız yaver giderse size sorulduğunda yeniden başlatıldığında X sunucusunun otomatik olarak başlatılması seçeneğini pasif hale getirin. Böylece bilgisayarınızı metin modunda açabilirsiniz, eğer X sunucusunu başlatmak isterseniz bunu startx komutunu kullanarak yapabilirsiniz.

İkinci Adım

Eğer X sunucusu hala çalışmamışsa XFdrake komutunu deneyin. Mevcut ayarlarınızı en düşük olanlarla değiştirmenize izin verecektir:

Monitor:		SVGA (not interlaced) 1024 x 768
Frequency:		60 Hz
Graphic card:		VGA standard
Resolution:		640 x 480
Colours dept.:		8 bpp

Bu değerleri frekans hızını geçmeyecek şekilde aşama aşama yükseltebilirsiniz. Dikkatli olun mönitörünüze zarar verebilirsiniz! Hazır olduğunuzda XFdrake'i çalıştırmayı tekrar deneyin ve açılışta XFree'yi başlatmayı seçin. Bu benim için her zaman çalıştığından önce bu değerleri not almanızı öneririm.

Klavye

Komut satırından yazarak çalışıyorsanız klavyenizin düzgün ayarlanmış olması elbette çok önemlidir. Bir çok ülke ve klavye türü için uygun klavye haritaları hali hazırda mevcuttur. Bu sayede loadkeys komutunu ülkenizi simgeleyen iki harf ile birlikte kullanabilirsiniz.

Kullanıcılar

Özellikle otomatik oturum açmak istiyorsanız mutlaka bir kullanıcı eklemelisiniz. Bunun için adduser komutunu kullanabilirsiniz. Kullanıcıyı yarattıktan sonra passwd -n ile kullanıcının parolasını ve adını atamalısınız.

Fare

Eğer sadece komut satırından çalışacaksanız farenizi yapılandırmanız gerekmez. Bununla birlikte, bir grafik arayüz kullanıyorsanız hatalı ayarları değiştirmek için farenizi kullanamazsınız. Bir konsol açın ve root olarak mousedrake komutunu çalıştırın.

Yazıcı

Son olarak, eğer yazıcınızı yapılandırmak isterseniz CUPS sürücüsünü yüklemeniz gerekir. Bunu printerdrake ile yapabilirsiniz.

Önyükleyici

Açılış sırasında çekirdeği belleğe yükleyen programa önyükleyici denmektedir. Linux dağıtımları ile gelen önyükleyiciler LILO ve GRUB'dur. LILO yapılandırmanızı değiştirmek isterseniz /etc/lilo.conf dosyasını istediğiniz bir editörle açarak düzenlemeniz gerekir. Bu dosyada her satırın aşağıdaki gibi anlamı vardır.

boot=/dev/hda       LILO'yu MBR'ye yükle
prompt           Eğer başka bir bölümü seçmek isterseniz
timeout=50         Açılmadan önce beş saniye bekler
default=linux       Zaman dolduktan sonra ne ile açılacağını belirler 

image=/boot/vmlinuz-x.x.x
 label=Linux       Bölüme verdiğimiz isim
 read-only        Salt-okunur bir kök ile başlar
 root=/dev/hda3      Kök dosya sisteminin yeri

other=/dev/hdaX      Windows'un yüklendiği bölüm
 label=windows

GRUB da benzer disk ve bölüm yapılandırmalarına sahiptir.

Güvenlik Duvarı

Eğer sisteminiz internete veya büyük kamusal bir ağa bağlıysa yetkisiz erişimi önlemek için güvenlik duvarını aktif edin.