Hatalarla başa çıkma

Genel hatalar

Hatalı durumlar her zaman olabilir, hataların çoğu basit bir şekilde düzeltilebilecek türdendir. Aşağıda sıklıkla karşılaşılan hatalar ve çözüm yöntemlerinin bir listesi verilmiştir:

 • Eğer apt-get install paket_adı komutunun ardından aşağıdaki gibi bir çıktı aldıysanız:

  Reading Package Lists... Done
  Building Dependency Tree... Done
  W: Couldn't stat source package list 'http://people.debian.org unstable/ Packages' (/var/state/apt/lists/people.debian.org_%7ekov_debian_unstable_Packages) - stat (2 No such file or directory)
  W: You may want to run apt-get update to correct these missing files
  E: Couldn't find package penguineyes
  

  /etc/apt/sources.list dosyasında yaptığınız son değişiklikten sonra apt-get update komutunu çalıştırmayı unutmuşsunuz demektir.

 • Eğer hata aşağıdakine benzer ise:

  E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13 Permission denied)
  E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?
  

  apt-get'in source dışında bir yöntemini normal kullanıcı haklarıyla kullanmaya çalışıyorsunuzdur.

  Benzer bir hatayı, aynı anda birden fazla apt-get programını çalıştırmanız durumunda ya da dpkg programı işlem yaparken APT kullanmaya çalışmanız durumunda alabilirsiniz. Aynı anda kullanılabilecek tek yöntem source'tır.

 • Eğer kurulum işleminiz herhangi bir nedenle yarıda kesilmiş ve ardından hiç bir paketi kurma ve kaldırma işlemi yapamaz duruma gelmişseniz, aşağıdaki komutlarla APT'nin gerekli düzeltmeleri yapmasını sağlayabilirsiniz:

  # apt-get -f install
  # dpkg --configure -a
  

  Ve tekrar deneyin. Bazen yukarıdaki komutlardan ikincisini birden fazla defa tekrarlamanız gerekebilir. unstable dağıtımı kullanmaya başlayacak olan kullanıcıların öğrenmesi gereken ilk ders budur.

 • Eğer apt-get update kullanımı sırasında "E: Dynamic MMap ran out of room" şeklinde bir hata ile karşılaşırsanız /etc/apt/apt.conf dosyasına şu satırı ekleyin:

  APT::Cache-Limit 10000000;
  

Nereden yardım bulabilirim?

Debian paket yönetim sistemi hakkındaki ayrıntılı belgeleri inceleyebilirsiniz. Programların --help ve kılavuz (man) sayfaları da oldukça yararlı bilgiler içerir. Ayrıca /usr/share/doc dizini altındaki her programa ait belgeleri inceleyebilirsiniz, APT için bu dizin /usr/share/doc/apt'dir.

Eğer aradığınız sorunun cevabını bu belgelerde de bulamazsanız cevabı Debian eposta listelerinde aramalısınız. Debian listeleri hakkında ayrıntılı bilgilere http://www.debian.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Belirttiğimiz listeler Debian kullanıcıları içindir, diğer dağıtımları kullananlar, dağıtımlarının eposta listelerinde kendilerine uygun cevapları bulabilirler.