Giriş

Bilmeniz gerekenler

Bu belge benim FC3 üzerine Oracle 9i kurarken yaşadıklarım sonucu yazılmıştır. Aslında RAS 1,2,3 RH 9, FC1 ve FC2 üzerine 9i kurulumu oldukça iyi belgelendirilmiş olmasına rağmen FC3 için kayda değer birşey bulmak zordur. Hatta bazıları FC3 üzerine Oracle 9i kurmanın olanaksız olduğunu yazmaktadırlar. Bu NASIL belgesi FC3'e özgü tecrübelerim ve internette dağınık halde bulduklarımdan oluşan kısa ama yararlı bir belge olması amacını taşımaktadır.

Umarım bu kısa belgeyi yararlı bulursunuz.

Eğer FC3 üzerine Oracle 9i kurmanız gerekiyorsa aşağıdaki gerçeklerin farkında olmalısınız:

  1. Fedora, Oracle Corp. tarafından *Resmi Olarak Desteklenmemektedir*.

  2. FC3 üzerine Oracle 9i kurulumu zordur ama mümkündür.

  3. Oracle 9i gcc 3.4 tarafından kullanılan kitaplıklara ilintilenemez. FC3'de FC2 GCC compat kitaplıklarını kullanmanız gereklidir.

  4. Oracle 10 G kurulum yöntemi 9i için geçerli DEĞİLDİR.

  5. Bu NASIL belgesi FC3 veya daha üst sürüm veya gcc 2.9'dan üst sürüme sahip RedHat ürünleri ile ilgilidir. Eğer diğer RedHat ürünlerine kurulum yapmakla ilgileniyorsanız çok güzel hazırlanmış diğer belgelere gözatmak isteyebilirsiniz, örneğin; http://www.puschitz.com/OracleOnLinux.shtml ve http://oracle-base.com/.

Bunlarıda aklınızda bulundurun:

  1. Bu NASIL belgesi sadece size yardımcı olması için yazılmıştır. RESMİ bir Oracle belgesi değildir.

  2. Ben bir Veri Tabanı Yöneticisi değilim. Lütfen bana bu belgenin içeriğinin dışında sorular yöneltmeyin. Veri tabanınızı oluşturmanıza yardım edemem. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa Oracle forumlarından yardım almayı deneyin.

  3. İleride vakit bulabilirsem belki de bu zevksiz, sıkıcı, asap bozucu ve elle yapılan işlemleri tamamen otomatikleştirmek için bir Bash veya Perl betiği yazabilirim. Fikirleriniz memnuniyetle karşılanacaktır.

Teşekkürler

Jean François'e ustalık isteyen bölümlerdeki yardımları için teşekkür ediyorum.

Bulunabilirlik ve Geri besleme

Bu belgenin son sürümü http://www.pagux.com/oracle9ionfedora3.html adresinde bulunabilir.

Bu belgenin yararlı olabilmesi konusunda size güveniyorum. Eğer önerilerinizi, düzeltmelerinizi veya yorumlarınızı bana gönderirseniz onları yeni sürüme dahil etmeye çalışırım.

Lisans Bilgisi ve Sorumluluk

Copyright 2005 Gaurav Prasad - Özgün Belge

Copyright 2005 Necdet Yücel - Türkçe Çeviri

This HOWTO is free documentation; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version. A copy of the license is available at http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html.

This document is distributed in the hope that it will be useful, but without any warranty; without even the implied warranty of merchantability or fitness for a particular purpose. No liability for the contents of this document can be accepted. Use the concepts, examples and information at your own risk. There may be errors and inaccuracies, that could be damaging to your system. Proceed with caution, and although accidents are highly unlikely, the author(s) do not take any responsibility.

Linux is a registered trademark of Linus Torvalds.

All copyrights are held by their by their respective owners, unless specifically noted otherwise. Use of a term in this document should not be regarded as affecting the validity of any trademark or service mark. Naming of particular products or brands should not be seen as endorsements.